Producenci aut coraz częściej zabraniają mycia silników. Spryskiwanie komory silnika dużą ilością środków czyszczących i spłukanie ich wodą pod wysokim ciśnieniem może się źle skończyć. Po tym myciu auto będzie wyglądało jako nowe ale nie koniecznie da się je uruchomić. Ponieważ we współczesnych autach silniki są naszpikowane elektroniką, która bardzo nie lubi wody. Dostanie się wody może się skończyć poważną usterką układów elektronicznych, a także samego silnika.

W książeczkach gwarancyjnych nie znajduje się informacja, że producent zabrania mycia silnika. Jednak serwisy odradzają mycia i ostrzegają, że usterki wynikłe w skutek mycia będą usuwane na koszt klienta. Gdyż silnik jest tylko zakurzony powinniśmy zrezygnować z mycia silnika, ponieważ może ono wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Kiedy widać wyraźnie wycieki z oleju wymaga gruntowego mycia. Wtedy mycie należy wykonać ostrożnie i na pewno nie używać środków czyszczących, nie płukać pod wysokim ciśnieniem, ponieważ możemy uszkodzić elementy, a także może dostać się do instalacji elektrycznej. Producenci zalecają kupić specjalne środki do mycia silników i postępować według instrukcji.

W niedługim czasie, mogą pojawić się usterka np. : łożysk alternatora , pompy wodnej, kierownicy lub napinaczy pasków. Powodem jest woda, która dostała się do łożyska. Najwięcej tych awarii występuje w starszych silnikach z dużym przebiegiem. Należy również unikać wylewania dużej ilości wody w okolicach filtra powietrza. Jeżeli woda dostanie się do cylindrów dojdzie do poważnej awarii silnika.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.