Oto kilka ważnych informacji o tym, jak jeździć zimą. Najważniejszą z nich jest odśnieżanie samochodu, jego świateł, szyb oraz rejestracji. Nawet jeśli się bardzo śpieszysz ,nie masz czasu oraz nie chcesz odmrażać sobie rąk, to nie masz innego wyjścia i musisz skrobać szyby. Nie można jednak zapominać o wycieraczkach, gdyż używane zamarznięte są do wyrzucenia i najlepiej lać zimowy płyn do spryskiwaczy . 200 zł można nawet zapłacić za nieodśnieżone światła, o połowę mniej za tablice rejestracyjne, natomiast za nie usunięcie śniegu z dachu, aż 500 zł!

Kolejnym punktem mogą być opony. W naszym kraju nie ma obowiązku jazdy na „zimowkach”, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej je mieć założone. Dużym problemem może być nie posiadanie ABS-u, który umożliwia zachowanie kontroli nad pojazdem. W zimę trzeba również zachować bezpieczna odległość, jeszcze większą niż w normalnych warunkach, gdyż droga hamownia wydłuża się dwukrotnie . Warto też wchodząc w zakręt nie dodawać za dużo gazu.

Jazda w łańcuchach na naszych, Polskich drogach, jest zabroniona wtedy gdy ulice nie są ośnieżone. Gdy widoczność jest ograniczona, spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, można wtedy legalnie korzystać z przednich świateł przeciwmgielnych. Z tylnich natomiast jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Nie wolno zapominać o tym, żeby nie przesadzić z ogrzewaniem, gdyż zbyt wysoka temperatura w samochodzie źle wpływa na samopoczucie i kierowca może zrobić się bardziej senny.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.