Sygnalizowanie kierunkowskazem zmiany pasa ruchu oraz skręcania w prawo, w lewo jest podstawą komunikowania się kierowców na drodze. Kierunkowskazy to rodzaj rozmowy między kierowcami, brak ukazania swoich zamiarów może doprowadzić do „konfliktu”.

Jednak nie wszyscy użytkownicy ruchu drogowego o tym pamiętają, często zdarzają się, że przez brak użycia kierunkowskazu kolizje czy wypadki. Niestety kierowcom najzwyczajniej nie chce się włączać za każdym razem sygnału skrętu, bo są przekonani, że jeśli nie widać nikogo w lusterku to droga jest pusta. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ jak wszyscy wiedzą, to lusterko ma tzw. martwy punkt i kierunkowskaz może ostrzec innych o zmianie pasu ruchu, oraz uratować przed kolizją czy wypadkiem. Zdarza się również, że gdy jadą drogą z pierwszeństwem, sądzą, że nie muszą komunikować reszty osób na drodze, że z niej zjeżdżają. Niestety, trzeba również umieć używać kierunkowskazy. Ponieważ nie można ani za wcześnie ani za późno tego zasygnalizować.

Zbyt wczesne użycie, może zmylić innych użytkowników ruchu, jeżeli włączymy sygnalizator skrętu przed minięciem ostatniego zjazdu. W drugim przypadku, zbyt późne użycie może doprowadzić do tego, że kierowca za danym autem, nie zdąży zareagować, co spowoduje wypadek. Nie można też zapominać o tym, żeby od razu po wykonaniu manewru wyłączamy kierunkowskaz. Nie zapominajmy również o przekroczeniu przepisów drogowych. Za niewłaściwe użycie kierunkowskazów są dwa punkty karne. Za nie używanie kierunkowskazów, lub jazda z włączonym kierunkowskazem – 100 zł.


Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.