in

Obowiązkowe i dobrowolne polisy dla właścicieli aut — co opłaca się w 2024 roku, a w co trzeba zainwestować?

Własność pociąga za sobą prawa, ale i obowiązki. Tak jest właśnie w przypadku samochodów. Ich właściciele mają szereg zobowiązań. Część z nich odnosi się do kwestii ubezpieczenia, które ma obowiązkowy charakter. Do tego są też polisy dobrowolne, które po prostu opłaca się mieć. Co warto wiedzieć o każdej z nich? 

Ubezpieczenia co do zasady mają zapewniać ochronę finansową przed skutkami określonych zdarzeń. Niektóre z nich obejmują ochroną osoby trzecie, a inne Ciebie samego i Twój samochód. Od specyfiki każdego z nich zależy to, czy trzeba je mieć i jaki ma ono charakter.

Obowiązkowe ubezpieczenie — polisa OC

Obowiązkowym ubezpieczeniem dla właścicieli samochodów w Polsce jest polisa OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Ma ona zapewniać ochronę finansową osób trzecich przed skutkami zdarzeń, do których dojdzie z udziałem Twojego samochodu.

Jest to obowiązkowa polisa, której zakres i charakter reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z tym każde towarzystwo zapewnia takie same warunki w tym zakresie. Wybierając dla siebie polisę, powinieneś zatem kierować się jej ceną — im tańsza będzie, tym lepiej.

Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia OC. Poznasz ceny poszczególnych ofert, zorientujesz się, ile kosztuje polisa w pakiecie np. z AC, a także dowiesz się, jak możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Co ważne: za brak ważnej polisy OC grożą wysokie kary. Są one uzależnione od tego, ile trwa zwłoka i jakiego pojazdu dotyczy. Przykładowo, za opóźnienie powyżej 14 dni w przypadku samochodu osobowego zapłacisz 8 480 zł. W przypadku pozostałych pojazdów (np. skutera) będzie to 1 410 zł, a przy samochodach ciężarowych, ciągnikach samochodowych i autobusach nawet 12 730 zł.

3 dobrowolne ubezpieczenia, w które warto zainwestować

Polisa OC jest obowiązkowa i musi nią być objęty każdy samochód. Są jednak ubezpieczenia, które po prostu opłaca się kupić. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Jakie są ich zalety? Co możesz zyskać, decydując się na konkretny zakres ochrony?

1. AC — autocasco z zakresem ochrony na miarę Twoich potrzeb

Autocasco to polisa, która obejmuje ochroną samochód. Dzięki niej możesz otrzymać finansową rekompensatę np. na wypadek kradzieży, zniszczenia w wyniku aktu wandalizmu czy oddziaływania warunków atmosferycznych.

W przypadku AC towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w zakresie formułowania swoich ofert. W związku z tym możesz zdecydować się na wąski lub na szeroki zakres ochrony w zależności od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Warto rozważyć kupienie OC i AC w pakiecie — wtedy cena jest korzystniejsza, a Ty przy okazji dopełniania swoich obowiązków możesz dodatkowo zadbać o poczucie bezpieczeństwa finansowego na przyszłość.

2. Assistance — pomoc medyczna, techniczna, informacyjna i prawna

Assistance stanowi pakiet usług drogowych, które są przydatne podczas trudnych sytuacji: kolizji, wypadków, awarii pojazdu, pękniętej opony. Tę polisę również można kupić w pakiecie z innymi, aby wychodziła najkorzystniej cenowo.

W ramach assistance otrzymujesz pomoc:

  • medyczną,
  • techniczną,
  • informacyjną,
  • prawną.

Zakres wsparcia, podobnie jak w przypadku AC, będzie zależał od ogólnych warunków ubezpieczenia, które znajdują się w umowie z towarzystwem. Im szerszy zakres usług, tym nieco droższa będzie polisa. Jednocześnie będziesz mógł liczyć na szybszą, sprawniejszą czy szerzej zakrojoną pomoc.

Kupując assistance, zwróć uwagę na to, na jakim terytorium obowiązuje. To ubezpieczenie świetnie się sprawdza np. w czasie zagranicznych wyjazdów. Dzięki niemu pozornie bardzo stresujące sytuacje mogą się zakończyć bez zbędnego obciążenia — np. po uszkodzeniu auta ubezpieczyciel może zapewnić kierowcy i pasażerom transport do hotelu, a także zająć się np. dostarczeniem informacji o tym, gdzie szukać pomocy w danej sytuacji.

3. Ubezpieczenie NNW — na wypadek wystąpienia nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdrowie i życie kierowcy, ale także jego pasażerów — możesz zdecydować się na szerszy zakres ochrony.

W przypadku tej polisy odszkodowanie jest wypłacane proporcjonalnie do uszczerbku na zdrowiu lub życiu. Przy NNW warto zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną kwotę ubezpieczenia. Im wyższa będzie, tym na większą rekompensatę będzie można liczyć po wystąpieniu zdarzeń przewidzianych w umowie ubezpieczeniowej.

Niektóre polisy są obowiązkowe, a inne po prostu warto wykupić dla większego bezpieczeństwa finansowego, ograniczenia stresu i możliwości uzyskania wsparcia po wystąpieniu konkretnych zdarzeń. Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenia OC, AC, assistance i NNW? Warto w tym celu skorzystać z internetowych porównywarek. Znajdziesz w nich najtańsze i najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb oferty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy leasing samochodu to dobre rozwiązanie dla początkującej firmy?