in

Ubezpieczenie OC używanego samochodu – krok po kroku

Ubezpieczenie OC

Kupując samochód używany, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązków dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Kwestia polisy OC samochodu odkupowanego od innego właściciela z pozoru może wydawać się skomplikowana – zwłaszcza dla świeżo upieczonych właścicieli aut. W tym artykule skupimy się na zagadnieniach, które z pewnością okażą się w tej materii pomocne.

Znaczna większość młodych kierowców wybiera na swój pierwszy samochód pojazd używany – z tak zwanej „drugiej ręki”. Wówczas kwestie związane z ubezpieczeniem takiego pojazdu wydają się być trudne. Chcąc zaoszczędzić na kupnie, nie pilnując przy tym spraw urzędowych, możemy jednak sprawić sobie niemiłą niespodziankę.

Jak wiadomo – w Polsce każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC – ten, który odkupimy od innej osoby, również. Jakie są jednak działania, które powinniśmy podjąć w przypadku zakupu takiego auta? Czy z punktu widzenia wysokości stawek będzie to dla nas korzystne? I dlaczego tak ważne jest pilnowanie terminów?

Oto, jak załatwić ubezpieczenie OC używanego samochodu krok po kroku:

KROK 1: upewnij się, że kupowany samochód posiada ważne OC

To działanie powinno być oczywistością. Jako że w Polsce jest obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, przy zakupie używanego auta musimy upewnić się, że poprzedni właściciel opłacił wszystkie dotychczasowe składki. Ma to istotne znaczenie, ponieważ od momentu sprzedaży/zakupu auta wszelka odpowiedzialność za status polisy leży po stronie nowego właściciela. Jeśli więc sprzedający zalegał z płatnościami, możemy być pewni, że to nam przyjdzie je uregulować. Jeśli przez naszą nieuwagę dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Nieposiadanie aktywnej polisy OC przez choćby jeden dzień może skutkować poważną karą finansową.

KROK 2: skontaktuj się z ubezpieczycielem

W momencie zakupu używanego samochodu, najlepiej do razu skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Ma to związek nie tylko z zachowaniem ciągłości polisy OC, ale przede wszystkim z ustaleniem kosztów, jakie będziemy ponosić, opłacając stawki. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na tak zwaną rekalkulację, a więc ponowne wyliczenie stawek – tym razem biorąc pod uwagę informacje na temat nowego właściciela.

Jeśli poprzedni właściciel cieszył się niskimi stawkami, w naszej sytuacji nie musi być wcale tak samo. Ubezpieczyciel z pewnością weźmie pod uwagę kluczowe czynniki decydujące o wysokości opłat, takie jak: wiek nowego kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, historię szkód przez niego wyrządzonych, miejsce zamieszkania nabywcy, czy też jego status rodzinny (a więc stan cywilny oraz fakt posiadania lub nieposiadania dzieci).

Naturalnie bardziej doświadczeni kierowcy, mieszkający w bezpiecznej i spokojnej okolicy, niemający w swojej historii wypadków i stłuczek, posiadający rodzinę i dzieci będą obarczeni mniejszym ryzykiem i to oni będą mogli liczyć na niższe stawki ubezpieczenia OC.

KROK 3: porównaj ofertę z innymi na rynku

To, że poprzedni właściciel posiadał polisę OC u ubezpieczyciela X, wcale nie oznacza, że my musimy ją u niego kontynuować. Rozwiązanie umowy w takim wypadku jest dozwolone i nic nie kosztuje. Należy jednak mieć na horyzoncie nową ofertę, która będzie nam pasowała. Warto przypomnieć, że ubezpieczenie OC pojazdu musi być ciągłe.

Jeśli więc stawka zaoferowana w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej nie wydaje się być korzystna, sprawdź oferty u innych. W tym zadaniu pomocne okazać się mogą internetowe porównywarki OC. Po podaniu danych pokażą nam zestawienie najlepszych ubezpieczeń.

 

Podsumowanie

Zakup nowego samochodu wiąże się z ekscytacją, ale i stresem. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestię ubezpieczenia pojazdu. Samochody używane dodatkowo wprowadzają element osoby trzeciej i jej podejścia do opłacania składek OC, które mogą przysporzyć nam dodatkowych obowiązków. Warto jednak rzetelnie ich dopilnować, by nie spotkały nas konsekwencje w postaci kar finansowych za brak aktualnej polisy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jazda testowa hyundai

Jazda testowa Hyundaiem – nie lekceważ tych szczegółów

kamper

Kamper – zakup czy wypożyczenie?