in

Czy wiesz jak powstała marka Hyundai?

hyundai5

Czy jest ktoś, kto nie zna marki Hyundai? Istniejąca od lat w świecie motoryzacji marka Hyundai jest ceniona przez fanów wysokiej jakości pojazdów o niepowtarzalnym designie. Spoglądając na obecne modele trudno sobie wyobrazić, jaką drogę przeszła marka od powstania do chwili obecnej. Spójrz, jak wyglądała jej historia i co warto o niej wiedzieć

Początki niezwiązane z motoryzacją

Mało kto wie, że firma Hyundai Engeenering and Construction nie od zawsze specjalizowała się w samochodach. Początki firmy założonej w 1947 roku przez Chung Ju-Younga wiązały się z budownictwem. Już wtedy Hyundai stanowił potęgę, bo był jednym z największych tego typu przedsiębiorstw w Korei Południowej. Dopiero wyłonienie z przedsiębiorstwa spółki Hyundai Motor Company sprawiło, że marka Hyundai zaczęła być kojarzona z motoryzacją. Ta historia zaczęła być pisana w 1967 roku.

Nie od razu przyszedł jednak czas na samodzielne realizowanie projektów i sprzedaż samochodów własnej produkcji. Pierwszym modelem wyprodukowanym w fabryce był Hyundai Cortina, pojazd stworzony we współpracy z Ford Motor Company. Dopiero kilka lat później powstał pierwszy niezależny samochód marki Hyundai, który niemal od razu przyniósł sukces koreańskiemu przedsiębiorstwu.

Pony podbija rynek nie tylko koreański

Pierwszy samochód Hyundai nazywał się Pony. Został zaprezentowany w 1974 roku, a rok później rozpoczęła się jego regularna produkcja. Samochód Pony szybko zawojował rynek motoryzacyjny z kilku powodów. Po pierwsze, był doskonale dopracowany dzięki doświadczeniu tworzącego go zespołu. Powstał on bowiem w trakcie kadencji George’a Turnbulla, wcześniej związanego z Austin Morris specjalizującego się w produkcji Mini oraz Mini Coopera. Po drugie, Pony miało być samochodem dla ludzi, o czym dosłownie mówi nazwa auta. Po trzecie wreszcie, kompaktowy pojazd z napędem na tylne koła wpisał się w potrzeby ludzi i dzięki temu szybko zyskał popularność.

Ekspansja zagraniczna

Hyundai Pony stał się pierwszym produkowanym seryjnie samochodem w Korei Południowej. Bardzo szybko pozwolił marce wychylić nosa poza Koreę Południową i rozpocząć ekspansję zagraniczną. Firma rozpoczęła od eksportu Pony do Argentyny, Chile, Egiptu oraz Kolumbii. Następnie pojazd trafił do Europy, między innymi do Holandii, Belgii oraz Grecji. Wtedy też przyszedł czas na udoskonalone, kolejne wersje Pony, czyli modele Pony II oraz Pony III. Pony III trafiło też do sprzedaży w Polsce.

Popularne modele Hyundaia

Choć Pony okazało się niewątpliwym sukcesem marki, to modele produkowane współcześnie są równie lubiane przez użytkowników. Popularne są zarówno miejskie hatchbacki, auta terenowe, jak i SUVy produkowane przez Hyundaia. Obecnie produkowane modele cieszą się popularnością na skutek zastosowania nowoczesnych technologii oraz koreańskiej precyzji. Nie można im odmówić również dobrego stosunku jakości do ceny oraz wyjątkowego designu. Wśród popularnych modeli warto wspomnieć choćby o Hyundaiu i20, i30, Coupe czy Tucson. Szeroką ofertę modeli Hyundai oraz fachowe doradztwo znajdziesz w nawrot.hyundai.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Fiat Abarth 595 Turismo

Fiat Abarth 595 Turismo – Moja opinia i wrażenia z jazdy!

suzuki ignis

Suzuki Ignis– idealny wybór (nie tylko) do miasta