Zadaniem lamp obrysowych jest poprawa widoczności większych pojazdów na drodze. Każdy z nas codziennie widzi na drodze dużo standardowych samochodów osobowych, jednak szersze pojazdy, takie jak traktory czy ciężarówki, zdarzają się zdecydowanie rzadziej, więc ich obecność i kształt muszą być oznaczone specjalnym oświetleniem. W jaki sposób pomaga ono zwiększać widoczność tych pojazdów?
Lampy obrysowe – czy są obowiązkowe?
Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wszystkie pojazdy samochodowe i przyczepy o szerokości powyżej 2,1 m muszą mieć lampy obrysowe. Są to więc dla tych pojazdów kolejne obowiązkowe światła, tak jak kierunkowskazy czy lampy do oświetlenia rejestracji.
Prawo przewiduje też dokładne wymagania techniczne związane z lampami obrysowymi. Przede wszystkim w przypadku ciężarówek powinny emitować światło, które nocą widoczne jest z 300 m. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, lampy obrysowe mają oświetlać obrys danego pojazdów. Dla kierowcy znacznie mniejszego samochodu osobowego wykonanie manewru (np. wyprzedzania) z udziałem ciężarówki czy przyczep jest utrudnione. Światła obrysowe mają to ułatwić, gdyż dzięki nim dokładny kształt pojazdu jest lepiej widoczny. Za brak lamp obrysowych grozi odebranie dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do 500 zł.
Jakie lampy obrysowe należy mieć?
Niezależnie od rodzaju pojazdu, jeżeli jego szerokość przekracza 2,1 m, to zamontowanie świateł obrysowych jest obowiązkowe. Ile powinno ich być? Przepisy określają cztery światła – dwa przednie i dwa tylne. Każde z nich powinno oświetlać jeden z rogów pojazdu. Przednie światła powinny mieć kolor biały, a tylne – czerwony.
W przypadku ciężarówek dodatkowy obowiązek zamontowania lamp obrysowych ciąży na właścicielach pojazdów o długości przekraczającej 6 m (nawet jeśli ich szerokość jest mniejsza niż 2,1 m). Warto o tym pamiętać, aby uniknąć mandatu, a także zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli samochód ciężarowy nie ma fabrycznie zamontowanych lamp obrysowych, należy zastąpić je dwoma uzupełniającymi światłami pozycyjnymi.
Co jeszcze warto wiedzieć o lampach obrysowych?
Chociaż wszystkie pojazdy o szerokości większej niż 2,1 m muszą mieć lampy obrysowe, to jeżeli właściciel chce dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, może zamontować je już na pojeździe o szerokości przekraczającej 1,8 m. Nie jest to jednak obowiązkowe. Co ważne, lampy obrysowe w samochodach i innych pojazdach o szerokości mniejszej niż 1,8 metra są nielegalne i za ich zamontowanie grozi mandat.
Pewne dookreślenie zasad dotyczy lamp obrysowych w przyczepach kempingowych. W ich przypadku również obowiązują cztery światła tego typu, jedno na każdym rogu, przednie białe i tylne czerwone. Prawo jednak precyzuje, że powinny być zamontowane możliwie najwyżej i jak najbliżej bocznego obrysu przyczepy, ale nie dalej niż 40 cm od tego obrysu.