in

Jak posprzątać i wyczyścić samochód?

pranie wykladzin

Chyba każdy właściciel samochodu chciałby się cieszyć swoim czystym środkiem lokomocji. Świeżość wewnątrz samochodu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale także na bezpieczeństwo podczas podróży. Czy doprowadzenie naszego auta do czystości musi być ciężkie i żmudne ? Oczywiście nie ! Sprawdź jak możesz sam lub z pomocą innych doprowadzić swoje auto do czystości.

Co musimy wziąć pod uwagę czyszcząc w środku auto

Prace nad naszym autem musimy podzielić na kilka etapów, aby uzyskać maksymalnie dobry efekt. Sprzątanie powinno obejmować następujące wyposażenie wnętrza:

  • podłoga,
  • plastiki,
  • obicia drzwi,
  • tapicerka siedzeń,
  • sufit,
  • wycieraczki gumowe,
  • bagażnik.

Sprzątanie swojego pojazdu możesz wykonać sam, lub zlecić firmie która solidnie czyści wnętrza samochodów. Przykładem takiej firmy jest M Serwis – czyszczenie wnętrz samochodów.

Czyszczenie tapicerki w aucie

W zakresie czyszczenia tapicerki siedzeń i kanapy w aucie masz właściwie dwa rozwiązania. Odświeżyć je używając pianki czy innego środka czystości, lub gruntownie wyczyścić używając chemii i porządnego odkurzacza. Tu sama nasuwa się marka Karcher. Jednak musicie wiedzieć, że firm produkujących odkurzacze do prania tapicerki jest wiele.

Odświeżanie środkiem chemicznym

Masz opcję odświeżenia powierzchni siedzeń środkiem. Przykładowo warto rozważyć bonnet firmy ADBL. Natryskujemy do na materiał i przecieramy higroskopijnym materiałem – na przykład ściereczką z mikro-fibry. Dlaczego jest to odświeżanie a nie gruntowne czyszczenie ? Ponieważ ściereczka nie jest w stanie wyciągnąć wszystkie zabrudzenia.

Czyszczenie tapicerki odkurzaczem

Z pomocą w celu solidnego wyczyszczenia tapicerki w aucie przychodzą odkurzacze ekstrakcyjne. Przykładem jest Puzzi 100 firmy Karcher. Najpierw nacieramy czyszczone siedzenie chemią, która rozpuszcza brud, a potem wchodzi do akcji odkurzacz. On właśnie wypłukuje brud z materiału nie tylko z wierzchu, ale z jego głębi.

Jak wyczyścić w aucie plastiki i kokpit

Pierwszym etapem doprowadzania do porządku elementów plastikowych w naszym aucie jest usunięcie z nich kurzu. Do tego używamy wilgotnej szmatki najlepiej z mikro-fibry. Dobrze się ją płucze i ma ona zdolności absorbowania wielu zabrudzeń.

Następnie miejscowo usuwamy ewentualne plamy, zacieki i inne nieprzyjemne zabrudzenia, które być może zgromadziły się podczas długiej eksploatacji auta. Do tego możemy w domowych warunkach użyć płynu do naczyń, lub bardziej wyspecjalizowanych środków. Polecić możemy sprawdzony i niedrogi środek ADBL Interior WOW.

Czyszczenie podłogi samochodowej

Podłoga w aucie to prawdziwe zagłębie brudu i bakterii. Szczególnie tam, gdzie nie jest okryta wycieraczkami widać destrukcyjne zanieczyszczenia od butów. Piasek, błoto, kurz, pył, to wszystko należy usunąć za pomocą odkurzacza. Polecamy sprzęt od firmy Karcher, przykładowo model WD3.

Jeśli w którymś z miejsc wystąpią problemy z usunięciem ziaren piasku, czy włosów, należy wspomóc się szczotką. To dzięki niej „obluzujemy” brud, który następnie zostanie wciągnięty odkurzaczem.

Dywaniki podłogowe

Podłogowe dywaniki też nie są łatwe w utrzymaniu czystości. Zazwyczaj występują w dwóch odmianach: materiałowej lub gumowej. Jedne i drugie należy odkurzyć. Do gumowych można użyć płynu do naczyń, lub mydła. Szczotkować a następnie obficie spłukać. Końcowy etap czyszczenia wycieraczek gumowych powinien zakończyć się naniesieniem specjalnego preparatu, który nada im świeżości. Polecamy środek Gummifix od firmy Koch Chemie.

Po naniesieniu go na czyste wycieraczki, pozostawiamy do wyschnięcia i cieszymy się lśniącymi i wyglądającymi niczym jako nowe wycieraczkami.

Samochodowe wycieraczki materiałowe należy wyczyścić wyciągają z nich w miarę możliwości brud, który gromadzi się we włóknach. Użyjmy odkurzacze ekstrakcyjnego. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, najlogiczniejszym rozwiązaniem wydaje się szczotkowanie i ręczne wypłukiwanie brudu dużym strumieniem. Wycieraczki będą przemoczone, więc najlepiej wybrać słoneczny dzień. Istnieje ryzyko w przypadku materiałów słabszej jakości, iż wycieraczki odkształcą się podczas procesu schnięcia lub częściowo skurczą.

Odświeżanie pod-sufitówki

Część sufitowa zazwyczaj opiera się zabrudzeniom, ponieważ jej kontakt z dłońmi jest ograniczony. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy występują miejscowe plamy, czy inne zabrudzenia. Polecamy w takich przypadkach użycie środka typu bonnet. Natrysk i późniejsze usunięcie brudu szmatką powinno dać dobry efekt. W przypadku bardzo brudnego sufitu, nasze doraźne sposoby mogą być niewystarczające. Być może warto zatrudnić firmę, która pomoże nam doprowadzić sufit do czystości.

Szyby

W przypadku samochodowych szyb trzeba być konkretnym. Środek do takich zadań jest zazwyczaj w każdym mieszkaniu. Do Was należy tylko decyzja, czy użyć papierowych ręczników, czy też szmatki. Dość istotne jest, aby etap czyszczenia samochodowych szyb był wcześniejszy, niż kokpitu. Pomoże nam to uniknąć kropek i innych śladów od płynu na desce rozdzielczej powstałych przy jego rozpylaniu.

Unikając czyszczenia szyb w słońcu, niwelujemy ryzyko powstania smug.

Podsumowanie

Do porządnego wyczyszczenia wnętrza naszego auta potrzebne będzie kilka środków i najlepiej odkurzacz ekstrakcyjny. Być może po pierwszym takim sprzątaniu samochodu dojdziecie do wniosku, iż było naprawdę ciężko. Niektórzy zapewne rozważą zlecenie w przyszłości takiego sprzątania firmie. Warto jednak spróbować, aby się przekonać, że płatne czyszczenie jest warte zaoszczędzonego czasu i sił.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rebelhorn

Przygotuj się na jesień z marką Rebelhorn!

Wynajem długoterminowy pojazdów – rozwiewamy najczęstsze wątpliwości