Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe – powinien posiadać je każdy właściciel samochodu. Taka polisa gwarantuje ochronę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas kierowania pojazdem. Ubezpieczenie jest zwykle ważne przez rok, należy więc pamiętać o odnawianiu polisy. Czy mimo to można mieć przerwę w ubezpieczeniu OC? Czy istnieje kara za brak OC i czy da się jej uniknąć?
Polisa OC – nie tylko dla samochodów
Ubezpieczenie OC obowiązuje nie tylko właścicieli samochodów osobowych. Obowiązkiem wykupienia takiego ubezpieczenia są objęci także posiadacze pojazdów ciężarowych oraz motocykli. Ochronie podlega wówczas odpowiedzialność cywilna za wszelkie szkody, jakie mogą powstać w wyniku ruchu ubezpieczonego pojazdu. Polisa nie jest jednak przypisana bezpośrednio do osoby, lecz do pojazdu. Oznacza to, że w przypadku, gdy samochód prowadzi inna osoba niż właściciel, jest ona również zwolniona z odpowiedzialności finansowej.
Kiedy możliwa jest przerwa w OC?
Wiele osób może być nieświadomym obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Tymczasem powinno się tego dokonać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, jeśli kupujemy nowy samochód. W przypadku zakupu używanego samochodu łatwo jednak popełnić błąd lub nie wiedzieć, że polisa pojazdu nie przedłuża się automatycznie, a wygasa w momencie zakończenia umowy zawartej przez sprzedającego samochód. Aby nie dopuścić wówczas do przerwy w ubezpieczeniu OC, warto pamiętać o wspomnianym już podpisaniu nowej umowy. Skąd jeszcze może wynikać przerwa w OC? Może nastąpić także w sytuacji, kiedy kierowca nie korzysta ze swojego samochodu, nie posiada środków na opłacenie składki OC lub kiedy zostanie zerwana umowa z ubezpieczycielem.
Niestety skutkiem nawet kilkudniowej przerwy w opłacaniu polisy jest finansowa kara za brak OC – podstawa prawna w postaci ustawy o ubezpieczeniach określa wysokość mandatu w zależności m.in. od rodzaju samochodu czy wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto (np. dla samochodu osobowego jest to kwota 1200 zł za trzy dni).
Kara za brak OC – jak jej uniknąć?
Najlepszym sposobem na uniknięcie płacenia kary za brak OC jest pamiętanie o formalnościach. Warto wykupić usługi u sprawdzonego towarzystwa ubezpieczeniowego, którego agent nie tylko zadba o sprawdzanie terminów płatności, ale również będzie się kontaktował przed wygaśnięciem polisy.
Można także wykupić ubezpieczenie OC w pakiecie razem z ubezpieczeniem AC (nieobowiązkową polisą zapewniającą odszkodowanie w sytuacji kradzieży czy zniszczenia pojazdu) oraz NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pomoc w zakupie pakietu dobranego do potrzeb oferuje Biuro Ubezpieczeń OC Prominent z Krakowa. Biuro oferuje także m.in. dokładną analizę potrzeb klienta i indywidualne dopasowanie rozwiązań. Pozwala to wykupić produkty ubezpieczeniowe na preferencyjnych warunkach.