Motoryzacja to pojęcie, które wywołuje wiele emocji wśród różnych grup osób. Fanatycy klasyków nie mogą przejść obojętnie obok starego, zabytkowego egzemplarza. Miłośnicy nowych rozwiązań czekają na kolejny, elektryczny prototyp, który ma podbić rynek. Inni z kolei patrzą na temat z nieco bardziej przyziemnej perspektywy i oczekują od samochodu tego, aby bezpiecznie dowiózł ich do celu. Niezależnie od tego wszyscy chcą posiadać auto, którym będą cieszyć się na co dzień.
Szeroka oferta samochodów
Nie ulega wątpliwości, że motoryzacyjny rynek wtórny ma się całkiem nieźle. Tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy zainteresowanych przegląda na co dzień portale z ogłoszeniami szukając konkretnego modelu. Samochody używane są w Polsce niezwykle popularne. Nie tylko ze względu na ich cenę, ale też możliwość zakupu całkowicie odmienionego egzemplarza. Sama decyzja o zakupie jest często podyktowana różnymi przesłankami. Czasami potrzebujemy po prostu zmian, kiedy indziej z kolei chcielibyśmy w końcu stać się posiadaczami popularnych czterech kółek. Niezależnie od tego w wielu przypadkach kierujemy nasz wzrok w stronę rynku wtórnego. Skoro samochody używane są tak popularne, to warto wiedzieć, czym kierują się Polacy podczas wyboru i które egzemplarze są najczęściej kupowane.
Wybór zależy od wielu czynników
Na wstępie należy zauważyć, że pierwszym czynnikiem, który istotnie wpływa na nasz finalny wybór, są możliwości finansowe. Cena jest często tym, co w dużej mierze definiuje dalsze poszukiwania. Nowsze, droższe samochody używane są wybierane częściej przez osoby o większej zasobności portfela. Nie oznacza to jednak, że Ci, którzy nie planowali większych wydatków nie są w stanie poświęcić dodatkowej gotówki.
W momencie, gdy ustaliliśmy określone widełki cenowe możemy przystąpić do dalszych poszukiwań. Te opierają się często na konkretnych modelach. Polacy chcą kupować samochody, które charakteryzują się jak najlepszym stanem technicznym. Co więcej, często szukamy samochodów krajowych, omijając jednocześnie te importowane. Taka sytuacja wynika m.in. z dość złej renomy, jaką wyrobiły sobie pojazdy przyjeżdżające do nas zza granicy. Kolejnym, istotnym czynnikiem jest przebieg. Przywykliśmy do tego, że im mniejszy, tym lepiej. I choć ten trend ulega wyraźnej zmianie za sprawą wielu tzw. korekt stanu licznika, to mimo wszystko nadal poszukujemy egzemplarzy, które mają przejechane możliwie jak najmniejszą ilość kilometrów.
Nie bez znaczenia jest też silnik. Ci, którzy nie chcą przeznaczyć na samochód całych swoich oszczędności szukają ekonomicznych rozwiązań o jak najmniejszym spalaniu. Dodatkowo, pod uwagę bierze awaryjność konkretnego modelu. Samochody używane charakteryzują się co prawda tym, że nigdy nie jesteśmy oszacować w stu procentach stanu technicznego, jednak można tu znaleźć też pewną przewagę w porównaniu do aut z salonu. Jako, że auta używane są obecne już jakiś czas na rynku to dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie są ich typowe bolączki i usterki.