Duża ilość aut na polskich drogach, to samochody używane. Często sprowadzane z Niemiec czy Belgii, a także innych krajów europejskich. Na polskich drogach zauważyć można auta w różnym stanie technicznym i również w różnym wyglądzie zewnętrznym. Średni samochód w Polsce ma około 10 lat.
W tym czasie, auto jest użytkowane niemalże codziennie. Przychodzi wówczas taki czas w żywocie naszego samochodu, aby wymienić elementy skorodowane lub łuszczący się plastikowy element, czy wypłowiałe listwy. Jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić i nie chcemy od razu wymieniać plastikowych elementów na nowe, możemy dokonać samodzielnej renowacji plastikowych elementów.
Jest to alternatywa do zakupu części zamiennych, które bywają niekiedy dość drogie, a ich wymiana wcale nie taka prosta. Odnawianie plastików wewnętrznych i zewnętrznych w samochodach jest coraz częstszym zjawiskiem. Nie dość, że można to zrobić za o wiele mniejsze pieniądze, to wygląd plastików po renowacji jest naprawdę atrakcyjny i świeży.
Regeneracja plastików wewnątrz samochodu
Gdy kupujemy używane auto, odkupione od prywatnego sprzedawcy albo ze skupu aut, lub komisu, nie zawsze wygląda ono jak z okładki najnowszego wydania magazynu samochodów sportowych. Zazwyczaj używane samochody, pomimo dobrego stanu technicznego, mogą posiadać niedociągnięcia w postaci zużytych plastików. Plastikowych elementów i komponentów zewnętrznych samochodu.
Do takich należą zderzaki, klamki, lusterka i inne. Zastosowanie plastików w samochodach ma na celu obniżenie wyniku jego masy własnej. Kupując auto używane, zastanowić się warto jak odnowić stare plastikowe elementy, w szczególności listwy zderzaków. Odnawianie plastików w samochodzie jest łatwe jak dolewanie płynu do spryskiwaczy, często wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów, sprayów, które skutecznie zregenerują zużyte plastiki. Ciekawym sposobem na renowację plastików w samochodzie jest również opalarka do drewna.
Można również pokusić się o malowanie plastików wewnątrz auta, ale wiąże się to oczywiście z często nieprzyjemnymi zapachami. Często stosowanym w takich przypadkach jest również czernidło do plastików wewnątrz samochodu. Wszystkie te przykładowe sposoby sprawdzą się podczas renowacji. Dobrze jest również o to zadbać, kiedy przygotowujemy auto do sprzedaży, ponieważ wielu kierowców zwraca uwagę na każdy szczegół.
Wygodna renowacja plastiku sprayem
Bardzo wygodnie zniszczone plastiki w samochodzie można odnowić za pomocą sprayu. Jest to sprawdzona metoda, do jej użycia wystarczy zakupić odpowiedni spray, oczywiście najlepiej w kolorze czarnym. Zacząć należy od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Należy dokładnie oczyścić i natłuścić powierzchnie, nim zastosujemy spray. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że malowanie plastików w samochodzie za pomocą sprawy będzie trwałe. Aby dokładnie wyczyścić plastiki, można użyć benzyny ekstrakcyjnej, acetonu, lub zmywacza silikonowego. Należy natomiast unikać spirytusów, ponieważ tworzą one niepotrzebny film na powierzchni, a ma być ona bardzo dobrze odtłuszczona.
Przed lakierowaniem plastików sprayem należy przetestować farbkę w niewidocznym miejscu, czy na pewno jest ona odpowiednia. Wystarczy tylko krótki natrysk, następnie należy zostawić obszar do wyschnięcia. Lakierowanie elementów plastikowych należy wykonać również w odpowiedniej odległości. Farba będzie się łatwo rozprowadzać na powierzchniach pionowych w przypadku, gdy będziemy pryskać zbyt blisko.
W przypadku powierzchni poziomych, farba może zostać rozprowadzona nierównomiernie. Zbyt duża odległość za to, może spowodować nierówne pokrycie. Na koniec należy oczyścić dyszę sprayu, jeśli tego nie zrobimy, farba wyschnie i zablokuje dyszę, zatem nie będzie można użyć jej ponownie.
Lakierowanie plastiku sprayem krok po kroku
Lakierowanie elementów plastikowych należy zacząć od przygotowania powierzchni. Należy ją odtłuścić. Zwiększa to przyczepność sprayu do powierzchni plastików, a także zwiększa odporność plastików na ponowne uszkodzenia.
Dobrze jest również zmatowić lakierowane elementy papierem ściernym. Krokiem drugim jest gruntowanie, czyli nakładanie podkładu akrylowego w sprayu, lub bazową farbę podkładową. Po wyschnięciu można ją delikatnie oszlifować, następnie należy usunąć pył i ponownie odtłuścić. Jeśli te kilka kroków mamy już za sobą, możemy przejść do lakierowania plastiku sprayem. Ważne, by zwrócić uwagę na powierzchnię lakierowaną, czy jest ona chropowata, czy gładka. Dlaczego?
Ponieważ do lakierowania plastiku chropowatego, należy użyć lakieru strukturalnego, do powierzchni gładkiej, wystarczy zwykły lakier do zderzaków plastikowych. Taki spray bazowy nakładamy w ilości 2-3 warstw i zabezpieczamy 2 warstwami lakieru bezbarwnego w sprayu. Malowanie plastików sprayem jest wygodne i niezbyt czasochłonne. Trzeba to jednak robić uważnie i dokładnie, jeśli chcemy uzyskać oczekiwany efekt. Takie prace można wykonać we własnym garażu.
Malowanie zderzaków i elementów zewnętrznych sprayem
Plastikowe elementy nadwozia, takie jak zderzaki nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Wpływają na nie warunki atmosferyczne, ale i ogólne użytkowanie, a także środki chemiczne stosowane do czyszczenia samochodu, a także to, czy samochód jest garażowany, czy też stoi nieokryty.
Przywrócenie dawnej świetności zderzakom daje malowanie zderzaka plastikowego sprayem. Lakier w sprayu jest jednym z najprostszych sposobów na renowację plastikowych elementów. Powyżej opisano jak krok po kroku wykonać taką renowację samodzielnie w garażu, ale możemy oczywiście skorzystać również z usługi warsztatu lakierniczego. Zasada stosowania jest prosta, im cieńsza warstwa tym lepiej. Wówczas mamy pewność, że produkt został rozprowadzony równomiernie. Wystarczą 2-3 warstwy, by zderzak wyglądał jak nowy.
Zwykłe czarnidło do plastików robi robotę.
również testowałem, daje radę.
Na stacjach są jakieś dedykowane spraye. Kiedyś testowałem i był efekt przed/po
Jest ok ale czernidło do plastików wypada dużo lepiej.
Plastiki w samochodzie można bardzo łatwo odnowić. Wyblakłe plastiki wystarczy polakierować albo użyć czernidła.
z lakierowaniem jest sporo zabawy, czernidło ogarniasz w 2-3 godziny
czekamy na zdjęcia 😉