Mróz, śnieg i sroga zima potrafi zaskoczyć nie jednego kierowcę, ponieważ przychodzi nagle i w najmniej oczekiwanym momencie. Często nie zdążymy wymienić opon zimowych na czas lub zapomnimy naprawić klimatyzację, a także zapominamy o wymianie płynu do spryskiwaczy szyb. Jest przecież tyle ważniejszych spraw do załatwienia, wydawać by się mogło, że to przecież może zaczekać.
Otóż, warto jednak zapobiec zamarzaniu płynu wymieniając go na właściwy zimowy płyn do spryskiwaczy szyb, zanim zima zaskoczy kierowców. W sieci, a także w czasopismach motoryzacyjnych znajdziemy wiele porad dotyczących wlewania płynu do zbiorniczka różnych specyfików przyspieszających odmrażanie, ale należy pamiętać, że wiąże się z tym ryzyko uszkodzenia układu spryskiwaczy.
Ponad to, należy pamiętać, że dolewanie ciepłej wody, lub rozpuszczalnika nie wskóra zbyt wiele, gdy płyn zamarzł w przewodach. Jeśli będziemy naciskać silniczek wycieraczek i płynu do spryskiwaczy, podczas gdy zamarzł płyn do spryskiwaczy, możemy uszkodzić uszczelki i pompkę spryskiwaczy. Co zatem zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zamarzł? Jakich środków użyć i co zrobić, by temu zapobiec?
Kiedy zamarza płyn do spryskiwaczy?
Powszechnym problemem jest zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Niekiedy wystarczy, że temperatura spadnie do kilku stopni poniżej zera i płyn zamarza nie tylko w zbiorniku, ale również w przewodach.
Właściwie nic tak szybko nie zamarznie w przewodach jak właśnie ten płyn. Prościej mówiąc, zamarznie on wówczas, gdy na zewnątrz pojawi się temperatura poniżej zera, a my nie zdążymy go wymienić na zimowy. Warto to przemyśleć, by przygotować samochód do zimy, że prócz wymiany opon na zimowe, należy wymienić jeszcze płyn do spryskiwaczy.
Czym grozi zamarznięcie płynu do spryskiwaczy?
Zamarznięte spryskiwacze, to dość poważny problem, szczególnie zimą, gdy niejednokrotnie zaskakuje nas raz deszcze, raz śnieżyca. Na drogach jest pełno soli, lub piasku, które zabezpieczają przed ślizganiem się samochodów na drogach. Wówczas szyby przednie i tylne aut brudzą się szczególnie mocno.
Gdy płyn do szyb zamarznie, nie będziemy mogli go użyć do wyczyszczenia szyby w trudnych warunkach na drodze. Niestety, ale w okresie zimowym ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Padający śnieg, lub błoto chlapiące zewsząd może nam poważnie zasłonić widoczność na drodze. Zwłaszcza, że miną bardzo szybko robi się ciemno i jazda z brudnymi szybami staje się szczególnie niebezpieczna. Może to spowodować sytuację, w której niestety nie zauważymy przechodnia na czas, lub każdego innego uczestnika ruchu drogowego.
Warto więc zadbać o odpowiednią ilość i rodzaj płynu spryskiwaczy do szyb. Ponad to, gdy zamarzł płyn do spryskiwaczy, może dojść do pęknięcia przewodów w układzie spryskiwaczy, do pęknięcia zbiorniczka na płyn spryskiwaczy, a także uszkodzone mogą zostać dysze spryskiwaczy. To wszystko dzieje się wskutek zamarznięcia cieczy, zamieniającej się w ciało stałe i zmieniającej swoją gęstość. Wiąże się to z kosztami, ponieważ nowy zbiornik płynu do spryskiwaczy kosztuje od 50 do 100zł, wliczyć należy jeszcze koszt wymiany. Z kolei dysze spryskiwaczy, to już poważniejszy koszt, ponieważ może on wynieść nawet do kilku tysięcy złotych.
Jak odmrozić płyn do spryskiwaczy?
Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy. Pamiętajmy jednak, że należy unikać polewania układu ciepłą wodą, nie należy jej również dolewać do zbiorniczka. Unikajmy również wlewania substancji chemicznych. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim ciepło z zewnątrz. Nic nie działa lepiej jak właśnie wysoka temperatura. Co jednak można zrobić, gdy do wiosny, jeszcze trochę czasu?
- Skuteczną metodą jest uruchomienie silnika i jazda w bezpiecznych warunkach dopóki płyn nie rozmarznie. W zdecydowanej większości modeli samochodów również nowszej generacji, zbiornik płynu spryskiwaczy jest tuż obok silnika. Szybko, zatem, może dojść do rozpuszczenia się substancji.
- Jeśli zamarznie płyn do spryskiwaczy, można dodać do zbiornika koncentratu płynu zimowego, będzie on mieszał się z obecnym w zbiorniku płynem i stopniowo, bardzo powoli go rozmrażał.
- Dobrą metodą na zamarzający płyn do spryskiwaczy jest również zaparkowanie samochodu w ocieplonym miejscu. Może to być centrum handlowe, lub parking w garażu podziemnym. Takie miejsce sprawi, że temperatura będzie wyższa niż na zewnątrz i istnieje większa szansa na rozmarzniecie płynu do spryskiwaczy.
- Kolejnym sposobem na zamarznięte spryskiwacze jest wymontowanie zbiorniczka z płynem i umieszczenie go w ciepłym miejscy, następnie wymiana płynu na zimowy. Ale wymaga to odkręcenia śrub i kilku przewodów. Pamiętać należy jednak, że zamarznięty płyn do spryskiwaczy może nadal znajdować się w przewodach.
Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy kupić?
Wybór płynów eksploatacyjnych ma ogromne zaczenie. Płyn do chłodnic podobnie jak płyn do spryskiwaczy ma znaczenie, ponieważ najtańsze płyny mają nieprzyjemny zapach alkoholu i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto zainwestować w droższy płyn mając pewność, że nie zamarznie od w zbiorniku. Dobre płyny do spryskiwaczy wzbogacone są glikolem i gliceryną. Nie wyjaławiają powierzchni i są bezpieczne na lakieru i uszczelek.
Mają również dużą ilość alkoholu, co powoduje domywanie szyb na wysokim poziomie. W składzie dobrego płynu do spryskiwaczy jest również woda pozbawiona minerałów, by nie pozostawiała osadu, etanol, a także biocydy, które zapobiegają powstawaniu pleśni.
Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy samemu?
To pytanie często pojawia się na forach motoryzacyjnych. Jak zrobić płyn zimowy do spryskiwaczy i czy w ogóle istnieje taka możliwość? Otóż okazuje się, że tak! Przepis na domowy zimowy płyn do spryskiwaczy jest bardzo prosty i niedrogi.
Potrzeba nam kilka litrów wody destylowanej, są one dostępne w centrach handlowych, a także aptekach. Do tego potrzebny jest również płyn do mycia naczyń, najlepszy będzie bez jakiejkolwiek woni, a także alkohol o stężeniu 70%. To dzięki niemy domowy płyn do spryskiwaczy stanie się odporny na zamarzanie.
porady działają ;D Pozdrawiam
każdemu może się zdarzyć 😀
Jak zamarznie płyn to wystarczy auto wstawić na noc do garażu!
Płyn do spryskiwaczy kupuje się na stacji…
najlepiej ale samemu też zrobić miksturę w awaryjnej sytuacji.