Uszkodzone auta z USA – prawie każdy coś o nich słyszał w kontekście atrakcyjnej ceny. Dlaczego naprawa auta z USA się opłaca?
Naprawa samochodów ze Stanów to usługa, bez której nie może obejść się solidna firma zajmująca się importem samochodów z Ameryki. Dlaczego? Ponieważ gros z przypływających do Polski ze Stanów pojazdów jest uszkodzonych. Po co jednak kupować w Ameryce samochód po stłuczce?
Naprawa samochodów z USA jako przepis na dobrą cenę
Każdy serwis samochodów z USA doskonale wie, że jedną z najbardziej atrakcyjnych cenowo opcji zakupu auta ze Stanów jest znalezienie egzemplarza po stłuczce. Amerykański rynek aut używanych wygląda niemal jak studnia bez dna. Ogrom aut poruszających się po Stanach przekłada się też na potężną liczbę pojazdów, które każdego dnia padają ofiarami stłuczek lub doznają innych uszkodzeń związanych z warunkami meteorologicznymi (np. gradobicia, podtopienia).
Amerykańscy kierowcy zdecydowanie rzadziej niż ich europejscy koledzy decydują się na naprawę uszkodzonych samochodów. Właśnie dlatego rynek amerykańskich pojazdów po stłuczce jest tak duży. Duża podaż oznacza na ogół niższe ceny. I tak właśnie jest w rzeczywistości. Stąd rosnące zainteresowanie polskich kierowców amerykańskimi autami po kolizjach.
Warto pamiętać, że w ten sposób można wejść w posiadanie samochodu klasy wyższej lub zabytkowego auta o wartości kolekcjonerskiej. Stąd kupowanie samochodu w Stanach może niekiedy przypominać szperanie w koszu z przecenionymi produktami w markecie.
Uszkodzone auta z USA. Warto się im przyjrzeć
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup motoryzacyjnej okazji, warto się jej wnikliwie przyjrzeć. Koniecznie trzeba przejrzeć historię pojazdu. Czy ostatnia stłuczka była pierwszą i czy auto nie ma bogatszej historii, która uczyniłaby je raczej pechowym egzemplarzem? Koniecznie trzeba sprawdzić listę podzespołów wymagających wymiany. Warto sporządzić swego rodzaju kosztorys uwzględniający zakup wszystkich części zamiennych, a także usługi ich wymiany. No i ostatni element, czyli koszty związane ze sprowadzeniem samochodu do Polski. To nie tylko wartość morskiego frachtu, ale i cła oraz opłaty akcyzowej. Wszystko to brzmi nieco skomplikowanie, ale nie jest takim dla specjalistycznej firmy zajmującej się importem aut z USA. Korzystanie z tego rodzaju pośrednika jest zdecydowanie godne polecenia i może wręcz przyczynić się do obniżenia ceny całej transakcji. Ostatecznie nie musimy sami lecieć do Stanów, by dopilnować wszelkich formalności.
Co trzeba zmienić w aucie ze Stanów?
Wyspecjalizowane firmy na zlecenie klienta wyszukają poszukiwany przez niego model samochodu i kupią go. Mało tego. Same oszacują, jakie części zamienne należy zabezpieczyć do naprawy auta i sprowadzą je wraz z samochodem do Europy. W warsztacie importera aut ze Stanów odbędzie się też cała naprawa. Przy okazji pojazd zostanie dostosowany do europejskich wymagań. Mowa tu o reflektorach o nieco innej ogniskowej niż w Stanach oraz o wymianie kierunkowskazów z czerwonych na żółte.
Specjaliści z wykwalifikowanej w imporcie aut firmy będą wiedzieć, jakie jeszcze elementy należy dostosować, by móc komfortowo i bezpiecznie podróżować po europejskich drogach.
Konwersja systemu z USA na EU
W Europie może np. nie działać nawigacja amerykańskiego auta. Jak się okazuje, Unia Europejska korzysta ze swojego własnego, nieco bardziej dokładnego systemu GPS. Konieczna więc będzie wymiana modułu. Podobnie rzecz ma się z radiem. Może ono nie ściągać europejskich stacji. Nie posłuchamy więc wiadomości czy muzyki, jeśli nie przeprowadzimy odpowiedniej konwersji. Amerykańskie pojazdy mają też liczniki wyskalowane w milach, a nie kilometrach. Tu także wymiana będzie konieczna, chyba że jak to się niekiedy zdarza licznik będzie wyskalowany jednocześnie w obu jednostkach. Jak więc widać import uszkodzonego auta z USA jest nieco skomplikowany dla prywatnego importera i warto skorzystać z pośrednictwa wyspecjalizowanej firmy.