in

Czas na zmianę opon

zmiana opon

Pierwsze przymrozki to ostatni dzwonek na wymianę opon na zimowe. Poranki są już naprawdę zimne, a miejscami może pojawiać się już gołoledź. Kiedy tak naprawdę powinniśmy wymienić opony? Czym różni się opona letnia od zimowej? A może warto postawić na opony całoroczne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czas na zmianę opon

Jesień i pierwsze przymrozki to najlepszy czas na zmianę opon na zimowe. Nie warto odkładać tego zadania, gdyż gruntowe przymrozki mogą powodować oblodzenia. Pamiętaj, by zmienić opony letnie na opony zimowe wówczas, gdy temperatura średnia spada poniżej 7°C. Co prawda, w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, dla własnego bezpieczeństwa jednak powinno być to naturalnym obowiązkiem.

Opony zimowe i opony letnie- różnice

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim twardością i składem mieszanki, z jakiej są produkowane. Mieszanka opon zimowych na większą proporcję naturalnej żywicy, dzięki czemu pozostają elastyczne nawet w bardzo niskiej temperaturze. To sprawia, że dobrze trzymają się nawierzchni. Dodatkowo, opony zimowe w porównaniu do opon letnich mają o wiele głębsze rowki i żebra na bieżniku, dzięki czemu jazda po śniegu jest o wiele prostsza. To wszystko sprawia, że jazda na oponach zimowych w wysokiej temperaturze jest mało efektywna, bo generuje większy opór toczenia i wydłuża drogę hamowania.

Co warto wiedzieć o oponach zimowych?

Wymiana opon ma związek przede wszystkim z naszym bezpieczeństwem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jazda na oponach zimowych latem również nie jest bezpieczna- droga hamowania samochodu może wydłużyć się nawet o 7m! Jest to doskonałym dowodem na to, że należy zmienić opony, dostosowując je do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Na ściance bocznej opony zimowej możesz zauważyć symbol M+S. Oznacza on, że opona została stworzona z myślą o drogach błotnistych i ośnieżonych. Oprócz tego symbolu, na ściance znajduje się znak śnieżynki. Oznacza ona, że opona zapewnia kontrolę i bezpieczeństwo zarówno na śniegu, jak i na lodzie. Doskonałej jakości opony zimowe znajdziesz tutaj: https://noweopony.pl/opony/zimowe.

A może opony całoroczne?

Oprócz opon letnich i zimowych, istnieją jeszcze opony całoroczne. Sprawdzą się one w przypadku jazdy po terenach miejskich. Opony całoroczne są zalecane, gdy rocznie pokonujesz kilka tysięcy kilometrów, a drogi, którymi się poruszasz są regularnie odśnieżane. Dzięki zastosowaniu takich opon konieczność ich sezonowej wymiany nie będzie Cię dotyczyć. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że opony całoroczne mogą być nieco droższe, są jednak uniwersalne. Opony całoroczne zapewniające komfort i bezpieczeństwo znajdziesz tutaj: https://noweopony.pl/opony/caloroczne.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olej silnikowy

Wszystko, co musisz wiedzieć o olejach silnikowych!

Dodatki olejowe Liqui Moly

Czym uszlachetnić olej silnikowy?