in

Tłumiki sportowe samochodu – czy warto inwestować?

tlumik

Układ wydechowy, to obecnie jeden z najbardziej przemyślanych układów w nowoczesnych samochodach. Jest to skomplikowana konstrukcja, ale nie oznacza to, że ogranicza nas to tylko do wersji podstawowych. Oczywiście niektóre elementy układu wydechowego naszego auta da się wymienić na nowszy, lub tuningować. A co wiemy o tłumikach sportowych?

Co to jest tłumik?

Tłumik, to nic innego niż niezbędna część układu wydechowego silnika spalinowego. Tłumik, ma ważną rolę w układzie, ponieważ odpowiada za hałas i emisję spalin. Ze względu na obecne normy środowiskowe, w nowych samochodach montowane są bardzo często nawet dwa tłumiki. Jak sama nazwa wskazuje tłumik, ma za zadanie tłumić hałas i spaliny wydalane z aut. To ważne, ponieważ hałas wydobywający się z samochodów sięga nawet 130 decybeli. Tłumik redukuje ciśnienie, a co za tym idzie redukuje również poziom hałasu.

Czy tłumik można modyfikować?

Pamiętajmy, że wymiana tłumika, właściwie jego modyfikacja na tłumik sportowy, musi być zgodna z przyjętymi normami. Jest również procesem, który należy ostrożnie wprowadzać, by nie doszło do awarii. Nawet najbardziej sportowy samochód musi spełniać normy, które określone są przepisami. Chodzi głównie o limit dopuszczalnego hałasu, który generuje nasze auto. Nadal przepisy mówią jasno, że zbyt głośny sportowy tłumik, to utrata dowodu rejestracyjnego, lub mandat. Ponad to, co ważne dla środowiska, ważne jest, aby pamiętać również o spalinach przy modyfikacji. Kierując się wyłącznie osiągnięciem sportowego dźwięku w naszym samochodzie, bardzo często kusimy się na wyjęcie katalizatora, który odpowiedzialny jest za spaliny. Jeśli wyjmiemy katalizator, nasze auto może nie przejść badania technicznego, ale co ważniejsze skutecznie zatruwamy środowisko spalinami z rury wydechowej.

Co daje wymiana standardowego tłumika na jego sportową wersję?

Głównym powodem, dla którego wymieniamy tradycyjny tłumik, na ten sportowy, jest to, że chcemy by samochód nabrał sportowego charakteru. Modyfikacja polega głównie na wymianie optycznej, czyli wyglądu tłumika, ale nie tylko. Prawdziwy sportowy tłumik nadaje samochodowi prawdziwie szybkiego, drapieżnego i iście sportowego charakteru. Jednakże kluczem jest działanie takiego tłumika, ponieważ chodzi głównie o sportowy wydźwięk. Zazwyczaj tłumiki sportowe sprawiają, że dźwięk wydobywany z układu wydechowego samochodu, jest dużo bardziej basowy, niski i brzmi jak typowe burczenie samochodów rajdowych. Szczególnie, jeśli zamontujemy tłumik wysokiej klasy sportowej. Do głównych plusów montażu tłumika sportowego należą:

  • poprawa brzmienia silnika,
  • możliwa lekka poprawa osiągów,
  • bardziej atrakcyjny wygląd auta dzięki zmianie końcówek wydechu.

Zarówno wygląd, jak i dźwięk połączone razem dają niesamowity efekt, na którym nam zależy. To bardzo wyjątkowe i mocno sportowe wersje i każdy, kto nosi się z zamiarem wymiany standardowego tłumika na sportowy śmiało powinien się na to zdecydować, zwłaszcza dla efektów, których oczekuje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
skup aut Łódź

AutoDave.pl – auto skup w Łodzi z największym zaufaniem wśród klientów!

Parking z możliwością wykupienia abonamentu