in

Dlaczego zbieżność kół jest ważna?

Geometria kół to istotny temat w przypadku każdego auta. Niestety zdarza się, że właściciele pojazdów lekceważą ten aspekt. Do czego może doprowadzić zaniechanie badania zbieżności kół? Sprawdź, dlaczego ważne jest pilnowanie parametrów geometrii zawieszenia oraz gdzie szukać fachowej pomocy w tym zakresie.

Temat geometrii kół jest rozbudowany, gdyż obejmuje zarówno zbieżność kół, jak i kąt nachylenia kół, kąt pochylenia osi sworznia, a także kąt wyprzedzenia osi sworznia. Dowiedz się, jak niewłaściwe ustawienie zbieżności kół wpływa na zużycie ogumienia oraz inne defekty w Twoim samochodzie.

Zbieżność kół – co to jest?

Na pierwszy rzut oka można domniemać, że koła w samochodzie ustawione są równolegle i prosto względem siebie. Jest to jednak założenie błędne, ponieważ aby układ kierowniczy działał poprawnie i gwarantował najwyższy stopień bezpieczeństwa, montowane są koła zbieżne. Ustawienie odpowiedniego pochylenia kół zapewnia komfort jazdy oraz optymalne zużycie opon w trakcie jazdy. Koła ustawione równolegle wbrew pozorom takich warunków nie gwarantują. Jednocześnie jednak zbieżne ustawienie kół sprawia, że pojawia się ryzyko zmiany kąta nachylenia, dlatego w serwisie warto regularnie przeprowadzić badanie zbieżności kół.

W autach możemy napotkać dwojaką geometrię kół. Występuje bowiem zbieżność kół dodatnia (zbieżna) oraz ujemna (rozbieżna). W pierwszej obręcze kół są ustawione ku środkowi pojazdu, co przekłada się na lepszą pracę układu kierowniczego na prostych odcinkach. Z kolei rozbieżna zbieżność kół to ustawienie odwrotne, które poprawiają zwrotność auta i jazdę w zakrętach.

Dlaczego geometria kół jest ważna?

Ustawianie zbieżności kół wpływa na eksploatację samochodu. Jeśli opory toczenia rosną, ryzykiem jest nierównomierne zużycie opon przednich i tylnych kół. Poza tak ważnym aspektem jak żywotność opon, warto zwrócić uwagę na większe zużycie paliwa czy niepoprawne działania kluczowych systemów bezpieczeństwa, jak ESP. Dlatego pomiar zbieżności i odpowiednie ustawienie zbieżności są tak ważne w przypadku każdego auta.

W tym celu warto skorzystać z usług geometrii kół. Gdzie ich szukać? Zamiast wpisywać w Google frazy typu „zbieżność kół Wrocław” albo „zbieżność kół Kraków„, warto od razu skierować się do profesjonalnej wyszukiwarki serwisów Motointegrator. Znajdziesz tam obszerną listę warsztatów samochodowych, wyszczególnione usługi, cennik, a nawet opinie klientów. Wystarczy wpisać w oknie wyszukiwania np. „zbieżność kół Gdańsk” aby znaleźć szczegółową listę specjalistów od regulacji zbieżności. Umów się na pierwszy wolny termin i zajmij się geometrią kół Twojego auta.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Lokalizator GPS w maszynach budowlanych i jego zastosowania

Kamperem po Europie. Co musisz sprawdzić przed podróżą?