in

Jak wybrać lawety samochodowe?

Lawety samochodowe to bardzo uniwersalne pojazdy, które przydają się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Ogromna w tym zasługa ich szerokiego zastosowania. W końcu z pomocą lawety możesz nie tylko odholować dowolny pojazd, ale też przewozić większe ładunki. Musisz tylko wiedzieć, jaki model wybrać, a wtedy z pewnością dostosujesz lawetę do swoich potrzeb.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje lawet samochodowych?

Przede wszystkim skup się na dopasowaniu rodzaju lawety samochodowej do jej przeznaczenia, a wtedy będziesz zadowolony ze sposobu, w jaki działa. Do dyspozycji masz kilka różnych wersji.

Lawety hakowe i łańcuchowe

Tak naprawdę lawety samochodowe hakowe i łańcuchowe są stosunkowo rzadko wykorzystywane. Głównie ze względu na niski poziom gwarantowanego bezpieczeństwa przewozu. Dlatego sprawdzą się podczas transportowania uszkodzonych pojazdów, które nie mają przednich kół. Wtedy zamontowanie jest dużo łatwiejsze, bo wystarczy dołączyć łańcuch do ramy auta. Niezbędne jest też specjalny hak.

Lawety z jarzmem metalowym

Stosunkowo często wybierane są lawety z metalowym jarzmem, czyli elementem, który należy umieścić między przednimi i tylnymi kołami transportowanego pojazdu. Sposób montażu sprawia, że ten model lawety znacznie ogranicza ryzyko związane z ewentualnym uszkodzeniem auta podczas przewożenia.

Lawety z płaską platformą

Do najpopularniejszego rodzaju lawet należą te z płaską platformą. Przede wszystkim ma to związek z nowoczesną budową oraz wykorzystaniem naprawdę solidnych elementów. W końcu do dyspozycji masz np. wydajne wysięgniki, dzięki którym bez problemu załadujesz na lawetę wybrany pojazd – niesprawny lub dobrze działający.

Uniwersalne lawety

Jeśli zależy Ci na tym, żeby jedna laweta sprawdziła się do wielu zadań, to najlepszym rozwiązaniem będzie uniwersalny model, który umożliwia przewożenie towarów i pojazdów. Taki sprzęt może być wyposażony w demontowalne burty ze stali bądź aluminium. Niekiedy posiada też podjazdy chowane pod podłogą. Zazwyczaj jest ona wykonana z wodoodpornej sklejki o właściwościach antypoślizgowych. Popularne są również modele z gniazdem do montażu przyciągarki.

Jakie funkcje powinna mieć laweta samochodowa?

Bardzo ważne jest to, żeby lawety samochodowe miały dodatkowe funkcje, które ułatwią korzystanie z tego sprzętu. Jeśli szukasz modelu dla firmy zajmującej się przewożeniem pojazdów powypadkowych, to najlepiej sprawdzi się wersja z wygodną wciągarką. Zwróć również uwagę na jakość poszczególnych podzespołów, bo właśnie to ma wpływ na to, jak długo będziesz mógł eksploatować ten sprzęt. Wtedy zyskasz pewność, że laweta nie będzie wymagała częstej naprawy.

Do dyspozycji są wyspecjalizowane lawety samochodowe, które ułatwiają transport dzięki wykorzystaniu unieruchomienia kół oraz obecności hydraulicznych podnośników. Jeśli świadczysz usługi związane z pomocą drogową, to najlepszym rozwiązaniem będą modele ze specjalnymi sterownikami wewnątrz kabiny. To właśnie one umożliwiają osiąganie większych prędkości – nawet wtedy, gdy na lawecie znajduje się dodatkowe obciążenie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

4 powody, dlaczego warto kupić samochód klasy premium

Sprzedawca samochodów w salonie BMW – jakie umiejętności powinien posiadać?