in

Aukcje samochodów powypadkowych – czy warto brać w nich udział?

aukcje

Kupowanie uszkodzonych pojazdów kusi często niską ceną. Oferowane w ten sposób samochody są w mniejszym lub większym stopniu rozbite. Część zapewne da się z powodzeniem naprawić i przez to w stosunkowo niskiej cenie mieć do użytku w pełni sprawne auto. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy kupić samochód powypadkowy? Czy aukcje samochodów powypadkowych, to bezpieczny i opłacalny sposób zakupu?

Aukcje pojazdów powypadkowych — plusy i minusy tego rozwiązania

Wystawianiem uszkodzonych pojazdów zajmują się zarówno osoby prywatne, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe. Samochody z ubezpieczalni, to pojazdy, które trafiły tam, ponieważ brały udział w kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel dokonuje wyceny kosztów naprawy i jeśli jej wysokość wyniesie 70% ceny rynkowej auta, to nastąpi wypłata odszkodowania z uwagi na zbyt wysokie koszty przywrócenia pojazdu do użytku. Auto trafia wtedy do sprzedaży na wolny rynek. W ten sposób można na aukcji kupić zarówno auto osobowe, jak i samochody dostawcze.

Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego samochodu, warto zasięgnąć porady doświadczonego mechanika. O ile elementy takie jak skrzynia biegów, czy inne podzespoły będą dosyć łatwe do wymiany, to już wymiana silnika, czy wielu elementów nadwozia może być zwyczajnie nieopłacalna. Najlepiej jest wspólnie obejrzeć dokładnie samochód, który planujemy kupić. Posługiwanie się tylko opisem, nawet jeśli towarzyszą mu w miarę dokładne zdjęcia, może być niewystarczające, aby realnie oszacować koszt naprawy.

Samochody powypadkowe — kiedy lepiej jest zrezygnować z ich zakupu?

Pojazdy powypadkowe wydają się często nader kuszącą ofertą. Jednak warto podejść do tej transakcji na chłodno i dokładnie policzyć wszystkie związane z tym koszty. Oczywiste jest, że im mniejszy defekt i mniejsze uszkodzenia, tym niższy będzie koszt naprawy. Jednak to nie wszystko. Warto sprawdzić koszt poszczególnych części oraz całości robocizny, ponieważ w znacznej mierze rzutuje to na opłacalność całej inwestycji.

Warto zwrócić uwagę na takie detale, jak to czy wystrzeliły poduszki powietrzne, nastąpiło zaburzenie geometrii auta oraz jak rozległe są uszkodzenia karoserii. Im bardziej czasochłonna będzie wymiana elementów, tym więcej weźmie od nas mechanik, który będzie wykonywał prace naprawcze. Licytacje aut powypadkowych, są kuszące, jeśli uszkodzony pojazd ma dosyć tanie i łatwo dostępne części zamienne. Wtedy taka inwestycja, mimo że nieco czasochłonna może być bardzo opłacalna.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
znaki kolejowe

Rodzaje i oznakowanie przejazdów kolejowych!

maszyny rolnicze

Jakie części do maszyn rolniczych warto mieć pod ręką?