in

Przyciemnianie szyb w samochodzie – co mówią przepisy?

ciemne szyby

Obecnie przyciemnienie szyb stanowi jedną z najpopularniejszych usług świadczonych w ramach autodetailingu. Jednak czy aby na pewno zawsze jest to w pełni legalne? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii, wyjaśniając, jak ten temat jest potraktowany przez przepisy polskiego prawa.

 

Przyciemnienie szyb przednich, bocznych i tylnych

Przepisy w zakresie dopuszczalnego stopnia przyciemniania szyb są jednoznaczne. Zawarto je w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Do kwestii przyciemniania szyb pośrednio odnosi się również art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym. Zawarty jest w nim między innymi nakaz dotyczący budowy pojazdu, która ma zapewniać dostateczną widoczność.

W przypadku szyb przednich oraz bocznych przednich przepisy są bardziej restrykcyjne niż te dotyczące szyb tylnych i bocznych tylnych. O co chodzi? Otóż przyciemnienie szyb przednich jest możliwe tylko wtedy, kiedy po wykonaniu zabiegu przepuszczalność światła nadal będzie wynosiła co najmniej 70%. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć problemu w postaci mandatu. Poza tym zbyt mocne przyciemnienie przedniej szyby byłoby po prostu niebezpieczne ze względu na znaczne ograniczenie widoczności. Warto podkreślić, że przepis dotyczy również przednich szyb wąskich, aby kierowca miał dobrą widoczność lusterek bocznych.

Jeśli chodzi o szyby tylną oraz tylne boczne ograniczenia w zakresie przyciemniania nie obowiązują. W zasadzie szyby te mogą w ogóle nie istnieć. Dobra widoczność przez te szyby nie jest konieczna dla bezpiecznej jazdy. Wewnętrzne środkowe lusterko może bowiem być doskonale zastąpione przez lusterka boczne.

Po co przyciemniać szyby?

Warto zastanowić się, dlaczego w ogóle warto decydować się na przyciemnianie szyb. Jedną z przyczyn jest niewątpliwie estetyka. Jednak to nie wszystko. Przyciemnione szyby gwarantują również większą prywatność. Poza tym hamują promienie słoneczne, dzięki czemu kierowca nie jest oślepiany w czasie jazdy. Tym samym odpowiedni stopień przyciemnienia niejako poprawia widoczność, przynajmniej w słoneczne dni.

Dowiedz się więcej: przyciemnienie szyb Białystok

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
maszyny rolnicze

Jakie części do maszyn rolniczych warto mieć pod ręką?

ubezpieczenia

Jakie sytuacje wyłączają odpowiedzialność towarzystw ubezpieczeniowych?