in

Jak zrobić prawo jazdy w UK?

prawo jazdy w uk

Posiadanie własnego samochodu oraz prawa jazdy oznacza dużą wygodę podczas poruszania się po drogach nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wiele osób mieszkających na stałe w Anglii lub będąc tam tymczasowo, myśli o zrobieniu kursu prawa jazdy w kraju pobytu. Służy to często również planom zawodowym.

Ponieważ znacznie łatwiej przemieszczać się do pracy własnym autem, ale również można zrobić prawo jazdy w celach zarobkowych. Decydując się jednak na kurs prawa jazdy w Wielkiej Brytanii należy pamiętać o kilku ważnych zasadach i odpowiednio się do tego przygotować. Na uwadze należy mieć również to, że w Anglii jazda odbywa się w samochodach z kierownicą po prawej stronie (urok angielskiej motoryzacji), co dla niektórych może stanowić kłopot. Nie należy się jednak nastawiać negatywnie do jazdy w Anglii. Ponieważ po kilku jazdach takim samochodem, można się do tej odmienności przyzwyczaić.

instruktor nauki jazdy w anglii

Jak wygląda kurs na prawo jazdy w UK?

W Wielkiej Brytanii kurs na prawo jazdy może rozpocząć każda osoba, która mieszka na wyspach nie krócej niż 185 dni i ukończyła 17 lat. Osoby te mogą śmiało przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii B, czyli samochody osobowe. Warunkiem dopuszczenia do kursu prawa jazdy w UK jest również brak ograniczeń zdrowotnych.

Głównie chodzi o wzrok, ponieważ przy wadzie wzroku 0,5 dioptrii, nie możemy już prowadzić samochodu bez okularów lub soczewek. Aby w ogóle rozpocząć kurs prawa jazdy należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie dokumentu Provisional Driving Licence, czyli tak zwanego tymczasowego prawa jazdy. Bez tego dokumentu nie możemy rozpocząć kursu nauki jazdy i prowadzenia auta po angielskich drogach. Ponad to potrzebny jest również nadzór osoby, która ukończyła 21 lat i od 3 lat porusza się po angielskich drogach. Jest to inaczej instruktor nauki jazdy w Anglii.

W Polsce, aby być przygotowanym do egzaminu, należy wyjeździć 30 godzin z profesjonalnym instruktorem jazdy, oraz należy zdać teoretyczny egzamin wewnętrzny, dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że znamy teorię, możemy przystąpić do egzaminu praktycznego. W UK nie ma takiego obowiązku. Nasze umiejętności prowadzenia samochodu weryfikuje egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Nie ma czegoś takiego jak minimalna ilość wyjeżdżonych godzin, nie trzeba brać udziału w grupowych lub indywidualnych kursach. Jednakże, nie oznacza to, że w Wielkiej Brytanii brak szkół jazdy. Są one dość powszechne, ale nie ma przymusu korzystania z nich. Możemy wybrać, czy chcemy brać udział w kursie. Dodatkowym warunkiem, jest oznaczenie samochodu literą „L”, a samochód musi posiadać specjalną polisę ubezpieczeniową.

angielskie prawo jazdy

Tymczasowe prawo jazdy w Anglii (Provisional Driving Licence)

Co można powiedzieć o tymczasowym prawie jazdy w UK? Że jest ono wydawane na specjalny wniosek i stanowi warunek dopuszczenia do kursu prawa jazdy pod opieką instruktora. Aby je uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to wykonać przez Internet, lub urząd pocztowy, a także zanieść osobiście w odpowiedniej placówce, zwanej DVLA.

Jest to agencja, która wydaje licencje kierowcom, ale także rejestruje pojazdy. To taki nasz polski wydział komunikacji w Urzędzie Gminy, czy Urzędzie Miasta. Do złożenia wniosku potrzebny jest również dowód tożsamości, adres, pod którym mieszkamy, od co najmniej 3 lat, lub inne adresy sprzed ostatnich 3 lat. Bardzo ważne jest także ubezpieczenie społeczne, czyli tak zwany numer NIN.

Należy również zaznaczyć, że posiadanie tymczasowego prawa jazdy nie pozwala nam na bezkarną jazdę, kiedy i gdzie chcemy. Jazda musi odbywać się pod nadzorem innego kierowcy, nie wolno nam również wyjeżdżać na autostradę, a także wybierać się poza granice Wielkiej Brytanii.

londyn ruch uliczny

Egzamin na prawo jazdy w Anglii – jak wygląda?

Egzamin państwowy na prawo jazdy w UK, podobnie jak w naszym kraju, składa się z dwóch części, czyli teoretycznej, w której sprawdzamy wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego i części praktycznej, czyli sprawdzenia umiejętności poruszania się po drodze, techniki i zastosowania teorii w praktyce.

Egzamin teoretyczny, to egzamin wielokrotnego wyboru, który składa się z pięćdziesięciu pytań czysto teoretycznych dotyczących przepisów ruchu drogowego obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii. Na teście dozwolone jest 7 błędów. Podczas testu teoretycznego pokazywane jest również 14 nagrań, na których kursant ma wskazać potencjalne zagrożenie na drodze – co ciekawe im szybciej takie zagrożenie dostrzeżemy, tym więcej punktów możemy uzyskać na egzaminie.

Aby zdać ten egzamin należy zdobyć 44 punkty. Jeśli chodzi o koszt takiego egzaminu, to wynosi on 23 funty. Na egzamin należy się zapisać i przyjść w wyznaczonym terminie. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz dokument Provisional Driving Licence.

wielka brytania

Ile kosztuje angielskie prawo jazdy?

Prawo jazdy w UK za teoretyczną część egzaminu wynosi 23 funty. Aby przystąpić do egzaminu, należy się na niego zapisać korzystając z oficjalnej strony rządowej Driving and transport. Jeśli natomiast przyjmiemy, że zdecydujemy się na jazdę z instruktorem i wyjeździmy 30 godzin tak jak w Polsce, to kurs wyniesie nas około 700-900 funtów. Ta inwestycja jednak często zwraca się kierowcy, ponieważ zawsze może w ten sposób zarabiać w Anglii.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Major
Major
3 lat temu

ja robiłem swoje prawko w UK – zdałem za 2 razem

myjnia tunelowa

Myjnie samochodowe Sosnowiec – Przegląd myjni ręcznych i bezdotykowych!

łysa opona

Czym grozi jazda na łysych oponach?