in

Co to jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

Decydując się na zakup używanego samochodu lub szukając części zamiennych do posiadanego, kierowca musi przeanalizować wiele informacji i danych technicznych, aby podjąć właściwe decyzje. Takie zakupy nie mogą obyć się bez poznania numeru VIN. W tym artykule przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o numerze VIN – od jego definicji, po znaczenie i miejsce, w którym można go znaleźć, a także sposoby wykorzystania. Zaczynajmy!

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, z ang. Vehicle Identification Number, to niepowtarzalny identyfikator każdego pojazdu. Jest to unikalny 17-znakowy kod składający się z liter i cyfr, przypisywany indywidualnie do każdego pojazdu. Szybko i łatwo umożliwia identyfikację samochodu, dostarczając informacje na temat jego producenta, modelu czy roku produkcji.

Często używane synonimy dla Numeru VIN to numer nadwozia czy numer seryjny pojazdu. Ale dlaczego jest to tak ważne dla właściciela pojazdu?

Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta?

Znając numer VIN, z łatwością można sprawdzić historię pojazdu. Jest to niezwykle przydatne podczas zakupu używanego samochodu, aby uniknąć nabycia samochodu z niejasną historią, np. kradzionego czy posiadającego historię poważnych uszkodzeń. Numer VIN jest niezbędny również podczas kontaktu z ubezpieczycielem czy przeglądów technicznych.

Dla wielu kierowców bardzo przydatną funkcją numeru VIN jest możliwość wyszukiwania i potwierdzania prawidłowego doboru części samochodowych, co pomaga uniknąć pomyłek przy zakupie.

Informacje zawarte w kodzie VIN

Numer VIN składa się z trzech części: WMI (World Manufacturer Identifier), VDS (Vehicle Descriptor Section), VIS (Vehicle Identifier Section).

Część WMI informuje o producencie pojazdu, VDS dostarcza szczegółów na temat modelu auta, natomiast VIS umożliwia identyfikację konkretnego egzemplarza samochodu. Dzięki tym zebranym informacjom można poznać wiele szczegółów na temat pojazdu, takich jak miejsce produkcji, silnik, wyposażenie, a nawet kod lakieru.

Jak znaleźć numer VIN?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie znaleźć numer VIN, to odpowiedź jest prosta – możesz go znaleźć w kilku miejscach w samochodzie. Najczęściej jest umieszczany na tabliczce znamionowej, która zlokalizowana jest zwykle na progu drzwi po stronie kierowcy lub na słupku przedniej szyby. Można go również odnaleźć na belce pod silnikiem.

Inne miejsca, w których możesz go znaleźć to komora silnika na prawym wzmocnieniu bocznym czy okolice gniazda prawego amortyzatora. Miej na uwadze, że w każdym samochodzie umiejscowienie numeru VIN może się różnić ze względu na procedury umieszczania kodu ustalone przez producenta pojazdu. W zależności od producenta i modelu, numer VIN może być umieszczony w różnych miejscach w pojeździe.

Niemniej jednak, w wielu przypadkach najłatwiejszym i najbardziej uniwersalnym miejscem do odnalezienia numeru VIN jest dowód rejestracyjny pojazdu. Znajduje się tam w polu oznaczonym literą E.

Dobór części po VIN – łatwe zakupy online

Ogromną zaletą znajomości kodu VIN w swoim aucie jest możliwość samodzielnego wyszukiwania pasujących części do pojazdu. Oczywiście można posługiwać się wyszukiwarkami typu marka-model-silnik, jednak w obrębie jednej takiej kategorii w niektórych wypadkach może występować kilka konfiguracji i części będą się różnić. Dekoder VIN to obecnie najskuteczniejszy i najpewniejszy sposób na poznanie listy części pasujących do Twojego samochodu.

Jeśli potrzebujesz kupić części samochodowe szybko, łatwo i pewnie, skorzystaj z wyszukiwarki VIN Motevo. Wystarczy, że umieścisz swój kod VIN w polu wyszukiwania i w kilka sekund otrzymasz dostęp do pełnej listy części pasujących do Twojego pojazdu – od najmniejszych akcesoriów przez elementy nadwozia po podzespoły układu napędowego.

 

Skorzystanie w z wyszukiwarki VIN ma wiele zalet: oszczędzasz czas na poszukiwaniach części, nie ryzykujesz niedopasowanego zakupu i ewentualności zwrotu, a także jesteś niezależny – możesz wybrać części z preferowanej półki cenowej i od zaufanego producenta nie musząc polegać na wsparciu fachowca. A to wszystko bez wychodzenia z domu, w zaledwie kilka minut. Prościej się nie da!

Numer VIN – unikalny kod Twojego samochodu

Znajomość miejsca, gdzie umieszczony jest numer VIN, może okazać się przydatna nie tylko podczas sprawdzania historii pojazdu czy doboru odpowiednich części samochodowych, ale również w przypadku różnych formalności związanych z ubezpieczeniem czy przeglądami technicznymi.

Teraz, znając odpowiedź na pytanie, co to jest numer VIN i gdzie go znajdziesz, z pewnością będziesz lepiej przygotowany do różnych sytuacji związanych z posiadanym pojazdem. To wiedza, która na pewno może się przydać każdemu kierowcy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Gdzie ścigać się legalnie? Top 5 torów wyścigowych w Polsce

Ramki na tablice rejestracyjne jako doskonałe miejsce na Twoją reklamę