Zainteresowanie samochodami hybrydowymi wśród kierowców rośnie i wielu z nich już teraz szuka ofert takich samochodów na przyszły rok. Nic dziwnego, że decyzję trzeba podejmować z wyprzedzeniem, bo w niektórych salonach czas oczekiwania na nowy pojazd wynosi nawet 12 miesięcy. Jeżeli zatem decydujesz się na auto hybrydowe, dowiedz się, które zasługuje na uwagę.
Ostatnie lata były wyścigiem o palmę pierwszeństwa w branży elektromobilności. Trudno dziś orzec, czy i kto go wygrał, ale jedno jest pewne – cel udało się osiągnąć. Było i jest nim nadal zmniejszenie liczby samochodów zasilanych wyłącznie silnikiem spalinowym, a stworzenie dla niego ekologicznej konkurencji. Auta hybrydowe są zatem doskonałą opcją zastępczą, na którą dzisiaj, ze względu na normalizację cen i zwiększoną dostępność, mogą sobie pozwolić niemal wszyscy kierowcy kupujący nowe pojazdy.
Auta hybrydowe – kilka wersji do wyboru
W ramach jednej dużej grupy, jaką tworzą auta hybrydowe, możemy jeszcze wyróżnić kilka mniejszych podkategorii. Różnice między nimi polegają na rodzaju napędu. Choć każda ma dwa silniki, tj. elektryczny i spalinowy, to pracują one w odmienny sposób, wspierając i uzupełniając się nawzajem. Wyróżniamy więc:
- hybrydy szeregowe,
- hybrydy równoległe,
- hybrydy mieszane.
Poznaj szczegóły każdego rodzaju hybrydy, aby wiedzieć, który z nich wybrać na własny użytek.
Hybrydy szeregowe – rola silnika elektrycznego a silnika spalinowego
W przypadku hybryd szeregowych mówimy o autach napędzanych silnikiem elektrycznym, gdzie rola silnika spalinowego ogranicza się do generowania prądu i oddawania go silnikowi elektrycznemu. Tutaj niezwykle istotna jest kontrola stopnia naładowania akumulatorów, kiedy spadnie ona poniżej konkretnego poziomu, wówczas dochodzi do automatycznego przełączenia na zasilanie spalinowe. Ze względu na to, że w autach jest opcja ładowania bezpośrednio z gniazdka, bywa, że hybrydy szeregowe są nazywane też hybrydami typu plug-in.
Hybrydy równoległe – dwa silniki połączone na stałe
W tej wersji hybrydy silnik spalinowy jest połączony z elektrycznym na stałe. Nie pracują one niezależnie od siebie, lecz bardzo ściśle wspierają się i uzupełniają np. w czasie jazdy. Przy ruszaniu i poruszaniu się z niewielką prędkością samochód hybrydowy z napędem równoległym aktywuje silnik elektryczny, a przy rozwijaniu prędkości przełącza zasilanie na spalinowe. Można więc powiedzieć, że w tym modelu silnik elektryczny występuje w roli rozrusznika, a także zasila instalację elektryczną.
Hybrydy mieszane – połączenie dwóch typów hybryd
Dzięki stosowaniu dwóch napędów jednocześnie, auto pracuje najbardziej wydajnie, optymalizując zużycie energii zarówno przy wolnej, jak i dynamicznej jeździe.
Podsumowując – samochody hybrydowe mają dwa silniki: spalinowy i elektryczny. W mechaniczny sposób łączą się one z kołami napędowymi, a ich działanie uzupełnia się nawzajem. Mogą działać wyłącznie na napędzie elektrycznym, na napędzie spalinowym lub na obydwu w tym samym czasie.
Szukasz najlepszej oferty samochodów hybrydowych na polskim rynku? Odwiedź https://ofertytoyota.pl/.