in

Czym jest zakres terytorialny ubezpieczenia? Co warto o nim wiedzieć?

ubezpieczenie

Jeśli podróżujesz autem wyłącznie na terenie kraju, prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad tym czym jest zakres terytorialny ubezpieczenia. Jednak gdy tylko planujesz nim wyjazd za granicę zaczynasz się zastanawiać na wieloma kwestiami. Czy Twoje OC jest tam równie ważne co w Polsce? Czy muszę wykupywać ubezpieczenie dodatkowe? Pytań może być więcej. Należy pamiętać, że warunki polisy obowiązujące w kraju mogą być zupełnie inne poza jego granicami.

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zakres terytorialny ubezpieczenia to nic innego jak obszar na jakim dane ubezpieczenie obowiązuje. Ubezpieczenie OC obejmuje na z góry określonym obszarze, zupełnie inaczej niż Assistance, NNW i inne dobrowolne ubezpieczenia.

Zakres ochrony w ubezpieczeniach obowiązkowych

Warto zerknąć w dokumenty ubezpieczenia pojazdu. W ogólnych warunkach ubezpieczenia, ubezpieczyciel na pewno określił zakres odpowiedzialności, w tym obszar na jakim obowiązuje ubezpieczenie. Rzecz dotyczy zarówno obowiązkowego ubezpieczenia OC jak i ubezpieczeń dobrowolnych. Chociaż w przypadku tego pierwszego zakres terytorialny ubezpieczenia jest zawsze taki sam, niezależnie od ubezpieczyciela i dotyczy wszystkich krajów, które przystąpiły do Systemu Zielonej Karty. Ten system obejmuje niemal całą Europę (z wyłączeniem Kosowa) a także Iran, Izrael, Tunezję i Maroko. Wyjeżdżając do tych krajów pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC. Wyjeżdżając do Kosowa musisz wykupić ubezpieczenie graniczne. Informacje o zakresie terytorialnym OC uzyskasz także w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Zakres terytorialny dobrowolnych ubezpieczeń AC

Niestety, w przypadku AC sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż w ubezpieczeniach obowiązkowych, które regulują ustawy. Ubezpieczenia typu assistance nie są określane przez żadną ustawę. Co za tym idzie tylko od ubezpieczyli zależy zakres terytorialny na jakim obowiązują i czy w ogóle obowiązują. Dlatego wybierając ubezpieczenie, dokładnie przyjrzyj się zakresowi ochrony, jaki oferuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli nie zrobisz tego podpisując umowę ubezpieczenia, a będziesz chciał skorzystać z niego podczas wyjazdu, możesz dokupić krótkoterminowe ubezpieczenie dodatkowe dotyczące konkretnych sytuacji awaryjnych.

Jak sprawdzić zakres terytorialny assistance?

Zanim zaczniesz czytać wszystkie umowy od towarzystw ubezpieczeniowych możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. To bardzo wygodne narzędzie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, które pozwoli Ci porównać wiele istotnych cech różnych ubezpieczeń.

Czym dokładnie jest porównywarka ubezpieczeń?

Porównywarka ubezpieczeń nie jest jedynie kalkulatorem, który wyliczy koszty ubezpieczeń w poszczególnych towarzystwach i pomoże Ci wybrać najtańsze OC. Z porównywarki ubezpieczeń, na przykład https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ dowiesz się jaki jest zakres poszczególnych rodzajów ubezpieczenia. Dowiesz się co i w jakim zakresie obejmuje ubezpieczenie AC, jakie zdarzenia powstałe podczas okresu objętym ochroną obejmuje, a także czy w i jakim zakresie dopuszcza dodatkowe produkty. Na przykład ubezpieczenie nnw. Poznasz zakres terytorialny polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności. Żadna firma ubezpieczeniowa nie będzie miała przed Tobą tajemnic. W czytelny i przejrzysty sposób, szybko porównasz ofertę polis jaką dostarczają różni ubezpieczyciele. Dlatego niezależnie czy często odwiedzasz kraje europejskie czy poruszasz się jedynie po terytorium polski, warto korzystać z dobrej porównywarki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
autodetailing samochodu

Ile kosztuje detailing auta?

Pomoc drogowa w Warszawie

Co robić w razie wypadku? Pomoc drogowa na terenie Warszawy