in

Co zrobić, kiedy masz kolizję lub stłuczkę za granicą?

wypadek

Stłuczka lub kolizja mogą się przydarzyć każdemu. Co zrobić w przypadku, gdy do takiego nieprzyjemnego zdarzenia dojdzie za granicą? Sprawdź!

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Podróżując samochodem należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia kolizji lub stłuczki. Podpowiadamy, co zrobić, gdy taka przykra sytuacja spotka Cię poza granicami naszego kraju.

Stłuczka za granicą – co robić?

Stłuczka za granicą to duży problem zwłaszcza w sytuacji, gdy nie znasz języka obcego. Warto jednak pamiętać, że postępowanie w przypadku wystąpienia kolizji wygląda dokładnie tak samo, jak w Polsce – https://www.ocsamochodu.pl/p/kolizja-stluczka-za-granica-co-robic/26.html. Niezależnie od okoliczności zdarzenia konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy, w którym przyzna się on do winy. Warto mieć przy sobie taki formularz w wersji polsko-angielskiej. Pozwoli nam to uniknąć konieczności szukania tłumacza, który często jest niezastąpiony w celu porozumienia się z drugim kierowcą. W oświadczeniu powinny się znaleźć dokładne dane uczestników zdarzenia – ich imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów. Niezbędnym elementem formularza są również dane pojazdów, które brały udział w kolizji (numery rejestracyjne, marki, modele). W oświadczeniu należy również umieścić dane dotyczące posiadanego ubezpieczenia sprawcy (nazwę ubezpieczyciela, a także numer polisy OC i czas jej obowiązywania). Oświadczenie powinno zostać podpisane przez obie strony. Po sporządzeniu formularza, gdy mamy już dane ubezpieczyciela sprawcy, należy się z nim skontaktować. Ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszty naprawy samochodu poszkodowanego. Jeżeli nie znamy języka, który obowiązuje w danym kraju, pomocne będzie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Kiedy wezwać policję po zdarzeniu drogowym?

W wielu sytuacjach stłuczki kończą się podpisaniem oświadczenia sprawcy. Zdarzają się jednak przypadki, w których koniecznością staje się wezwanie policji. Dzieje się tak w sytuacji, gdy sprawca stłuczki nie chce przyznać się do winy. Policję należy wezwać również wtedy, gdy sprawcą zdarzenia jest osoba nietrzeźwa. Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach istnieje obowiązek wezwania policji do każdego wypadku, w którym szkoda przekracza określoną kwotę. Dzieje się tak m.in. w Czechach czy Serbii.

 

Jakie ubezpieczenie samochodu potrzebne za granicą?

Wyjeżdżając za granicę własnym samochodem, należy mieć na uwadze, że w czasie podróży może się nam przydarzyć stłuczka lub kolizja. Może być również potrzebne np. holowanie pojazdu. Dlatego przed wyjazdem trzeba koniecznie zadbać o ubezpieczenie samochodu. W większości krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego wystarczy mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC, które jest wymagane także w Polsce. W niektórych krajach obowiązuje jednak tzw. Zielona Karta, która jest darmowa dla posiadaczy ważnego ubezpieczenia OC. Dlatego zanim wybierzesz się w podróż, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi przepisami dotyczącymi poruszania się w danym kraju. Przed wyjazdem za granicę, oprócz wykupienia obowiązkowej polisy OC, warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie AC. Będzie ono pomocne m.in. w sytuacji zderzenia samochodu ze zwierzętami czy szkód wyrządzonych przez nieznanego sprawcę, a także w przypadku szkód, których sami jesteśmy sprawcami. Dodatkowo można również dokupić ubezpieczenie Assistance. Najtańszą polisę możesz znaleźć dzięki porównywarce ubezpieczeń – ocsamochodu.pl.

Podróżując samochodem za granicę naszego kraju, zawsze musimy brać pod uwagę możliwość wystąpienia stłuczki lub kolizji. Warto wiedzieć, jakie działania podjąć w takich sytuacjach. Dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak postępować w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na zagranicznych drogach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kamper

Kamper – zakup czy wypożyczenie?

Samochód poleasingowy

Samochód poleasingowy – czy taki zakup się opłaca?