Sprawca wypadku komunikacyjnego jest zobowiązany do zadośćuczynienia za szkody, które wyrządził. Nie musi robić tego samodzielnie, gdyż odszkodowanie za niego wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił OC. Dzięki odszkodowaniu poszkodowany może naprawić samochód, skorzystać z rehabilitacji lub zrealizować inny cel. Niestety, niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie. Co zrobić w takiej sytuacji?
1. Komu należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego?
2. Dopłaty do zaniżonych odszkodowań OC — jak uzyskać?
Zaniżone odszkodowanie z OC uniemożliwia dokonanie naprawy szkód, które wyrządził sprawca wypadku. Kwota, którą otrzyma poszkodowany, nie zależy jednak od samego sprawy. Jej wysokość zależy bowiem od decyzji ubezpieczyciela, który pod uwagę może wziąć samodzielnie sporządzony kosztorys naprawy pojazdu lub leczenia poszpitalnego ofiary. Sprawdź, co zrobić, gdy odszkodowanie zostało zaniżone.
Komu należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego?
Do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy uprawnione są wszystkie osoby, które doznały krzywdy na skutek wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez ubezpieczonego. Z polisy OC sprawcy odszkodowanie otrzymują osoby, które doznały uszkodzeń ciała i mienia. Dotyczy to zarówno innych kierowców, którzy wzięli udział w wypadku, jak i pieszych, rowerzystów lub przypadkowych osób, które doznały szkody. O odszkodowanie mogą ubiegać się również osoby, których mienie zostało zniszczone podczas ich nieobecności na miejscu zdarzenia. Świadczenie przysługuje np. właścicielom posesji, której płot został zniszczony przez kierowcę. W każdej z tych sytuacji może dojść do znacznego zaniżenia kwoty OC. Co możesz zrobić, gdy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?
Dopłaty do zaniżonych odszkodowań OC — jak uzyskać?
Jeśli wypłacone odszkodowanie jest zaniżone i nie wystarcza na naprawdę pojazdu, pokrycie kosztów leczenia lub innych wydatków na usunięcie szkód, możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Możesz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, który może złożyć w zamian propozycję dopłaty. Jeżeli ją odrzucisz, możesz zgłosić się do kancelarii, która skieruje sprawę do sądu.
Przeczytaj więcej na kancelariawo.pl/doplata-do-zanizonego-odszkodowania-co-warto-wiedziec/
Po skierowaniu sprawy do sądu towarzystwo ubezpieczeniowe może przygotować nową propozycję dopłaty, jednak nie musi tego robić. Sąd po analizie sprawy oceni, czy poszkodowanemu należy się więcej pieniędzy. Wyrok zobowiąże ubezpieczyciela do wyrównania odszkodowania do odpowiedniej kwoty.