in

Jaką rolę spełnia ABS w motocyklu?

Aby jazda motocyklem była bezpieczna oraz komfortowa, niezbędny jest w pełni sprawny układ hamulcowy w pojeździe. ABS w motocyklu znacząco wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Pełni on bardzo istotną rolę podczas gwałtownego hamowania – dowiedz się, jaką rolę spełnia ABS w motocyklu!

System ABS w motocyklu – czym on jest?

ABS w motocyklu to system, który skutecznie zapobiega blokowaniu kół w trakcie ostrego hamowania. Stanowi on wsparcie w zachowaniu sterowności pojazdu. Ten elektroniczny system uruchamiany jest przez pokładowy komputer w chwili, kiedy czujniki wykryją nagłą zmianę prędkości obrotowej jednego bądź obydwu kół pojazdu. Jeśli dojdzie do blokady kół, nieunikniony będzie poślizg – i to zazwyczaj niekontrolowany – jednak ABS w motocyklu znacząco redukuje ryzyko poślizgu.

Jak działa system ABS w motocyklu?

Kiedy dojdzie do nagłego, niespodziewanego zdarzenia, zwykle naszym automatycznym odruchem jest mocne wciśnięcie hamulca – takie działanie skutkuje blokadą kół pojazdu. Jeśli jednak jednoślad wyposażony jest w ABS, przez specjalne czujniki prędkości kół zostanie wykryte nienaturalne wytrącenie prędkości. Wspomniane czujniki mierzą prędkość obrotową kół ABS i regulują pracę zaworów hamulcowych – dokonują tego poprzez zwiększanie oraz zmniejszanie ciśnienia w układzie hamulcowym. Po wykryciu nieprawidłowości, uruchamiany jest system ABS. Wtedy kierowca może wyczuć, że dźwignia hamulca pulsuje. Nadmiar płynu jest chwilowo wycofywany z obiegu, co pozwala na uniknięcie zablokowania kół.

Wysokiej jakości czujnik ABS do motocykla to niezbędny komponent, dzięki któremu system antyblokujący koła ABS będzie mógł działać w pełni skutecznie!

Jak sprawdzić, czy system ABS w motocyklu działa?

Aby sprawdzić, czy układ ABS działa, wystarczy sprawdzić kontrolki z oznaczeniem ABS na wyświetlaczu – jeśli żadna z nich nie miga bądź się nie świeci, system jest aktywny. Istnieje jednak ryzyko, że kontrolka jest uszkodzona, dlatego warto zatrzymać się, wyłączyć zapłon, a następnie ponownie odpalić motocykl. Jeszcze przed ruszeniem powinniśmy dostrzec migające żółte kontrolki ABS i kontroli trakcji – jeśli po przejechaniu kilku metrów zgasną, wszystko działa sprawnie. W przypadku, gdy jednak zaczną palić się na stałe, należy udać się do serwisu.

Funkcje systemu ABS w motocyklu

Czujniki ABS w motocyklu pełnią kluczową rolę w kwestii sprawności układu hamulcowego. Mogą być one umieszczone przy zębatkach bądź na specjalnym dysku. To właśnie dzięki nim możliwe jest przesyłanie impulsów elektrycznych do systemu ABS, o którego istocie mówiliśmy wcześniej.

Wybierając czujniki ABS, niezbędne jest przeanalizowania komponentu nie tylko pod względem jakości, ale i dopasowania do modelu jednośladu. Kompatybilne części gwarantują sprawną pracę układu hamulcowego! Dzięki temu zarówno poziom komfortu, jak i bezpieczeństwa stanie się znacznie wyższy!

Uszkodzenie czujnika ABS w motocyklu

Warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywają czujniki ABS w motocyklu – z tego powodu powinniśmy być wyczuleni na wszelkie ich usterki. Powinniśmy regularnie uczęszczać na przeglądy techniczne, które pozwolą na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w systemie. Problem może wystąpić m.in. z powodu zabrudzenia okolic dysku lub zębatek, przez co czujniki ABS w motocyklu nie będą mogły przesyłać sygnału do systemu. W efekcie hamulce przestaną prawidłowo pracować bądź wręcz dojdzie do zwarcia mechanizmów wbudowanych wewnątrz pojazdu.

System ABS w motocyklu – czy rzeczywiście jest potrzebny?

Niektórzy motocykliści mogą zastanawiać się, czy system ABS w motocyklu rzeczywiście jest potrzebny. Warto pamiętać, że jednoślad, który nie posiada tego systemu pozwoli nam czasem zahamować znacznie szybciej w nagłej sytuacji niż pojazd wyposażony w ABS. Nierzadko jednak próba gwałtownego hamowania może poskutkować utratą kontroli nad motocyklem. O ile droga hamowania z wykorzystaniem ABS jest niekiedy odrobinę dłuższa, to jest znacznie bezpieczniejsza – i właśnie z tego powodu jednoślady powinny być wyposażone w ten system.

System ABS w motocyklu pełni bardzo ważną rolę! Dzięki niemu podróż jednośladem jest o wiele bardziej komfortowa i bezpieczna. Warto przy tym wspomnieć, że system ten jest szczególnie przydatny, kiedy poruszamy się po śliskiej nawierzchni – przyczepność jest wtedy znacznie mniejsza, co stwarza duże zagrożenie zablokowania kół.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Autoryzowany serwis Volvo — co oferuje?

Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak długo powinno trwać?