W normalnych warunkach akumulator samochodowy ładuje się podczas jazdy. Prąd dostarcza mu alternator, który przetwarza energię silnika spalinowego na elektryczną. Jeśli jednak zostanie on rozładowany poniżej pewnego poziomu i uruchomienie samochodu jest niemożliwe – kierowca musi naładować akumulator samodzielnie. Jeśli podróżujesz na krótkich odcinkach drogi, warto sprawdzać napięcie akumulatora. Jego poprawne naładowanie po rozruchu wymaga przejechania około 20 kilometrów. Zbyt niskie napięcie oznacza konieczność naładowania akumulatora, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
Jak ładować akumulator prostownikiem?
Oto jakie etapy należy wykonać w celu prawidłowego naładowania akumulatora.
- Wyłącz silnik samochodu i wszystkie urządzenia takie jak radio i światła. Następnie wyjmij kluczyki ze stacyjki.
- Wyjmij akumulator z samochodu. Odłączając akumulator od instalacji samochodowej najpierw odłączamy minus, dopiero potem plus. To bardzo ważne, aby nie pomylić tej kolejności.
- Podłącz prostownik do akumulatora. Bardzo ważne jest podłączenie poprawnie plusa i minusa. Klemę dodatnią (czerwoną) podłączamy do plusa, a ujemną (czarną) do minusa.
- Ustaw odpowiednie natężenie na prostowniku. Przyjęto zasadę, że natężenie ładowania akumulatora powinno wynosić 10% jego pojemności. Akumulator o pojemności 60Ah będziemy ładowali prądem 6A.
- Obserwując wskazania miernika na prostowniku czekamy aż akumulator się naładuje. Może to potrwać do 10 godzin. Po tym czasie odłączamy akumulator od prostownika i czekamy około pół godziny.
- Można przystąpić do ponownego montażu akumulatora w samochodzie. Najpierw podłączamy przewód dodatni (plus) a dopiero potem ujemny (minus). Nie należy robić tego w innej kolejności).
Prostownik czy ładowarka elektroniczna?
Alternatywą dla tradycyjnych prostowników wyposażonych w transformator są elektroniczne ładowarki. Są one inaczej zbudowane, posiadają układ elektroniczny który automatycznie dostosowuje napięcie i natężenie ładowania do akumulatora danego typu. Oprócz tego często mają one funkcje ładowania akumulatora na mrozie, która pozwala na użycie wyższego natężenia. Ładowarki elektroniczne są szczególnie polecane do wrażliwych na wachania natężenia akumulatorów AGM i żelowych.
Kupując tradycyjny prostownik należy odpowiednio dobrać jego moc do pojemności akumulatora. Niektóre prostowniki posiadają przełącznik pozwalający na jego wybór. Ładowarka elektroniczna automatycznie dobiera moc ładowania więc ryzyko uszkodzenia akumulatora jest znacznie mniejsze.
Niskie temperatury a ładowanie akumulatora
Akumulator najbezpieczniej będzie ładować w piwnicy lub garażu. Należy jednak pamiętać o tym, że w temperaturze poniżej zera akumulator może nie naładować się do pełna nigdy. W takiej sytuacji warto zabrać akumulator do ogrzewanego pomieszczenia i odczekać około pół godziny aż ogrzeje się przed rozpoczęciem ładowania. Niektóre ładowarki elektroniczne mają specjalną funkcję ładowania akumulatora w niskiej temperaturze. Włączenie tej funkcji powoduje że akumulator jest ładowany z wyższą mocą niż normalnie. Częste przekraczanie nominalnego prądu ładowania może jednak prowadzić do uszkodzenia akumulatora.
Ładowanie Akumulatorów AGM
Aby poprawnie i bezpiecznie naładować akumulator AGM należy skorzystać ze specjalnego prostownika przeznaczonego do tego typu akumulatorów. Ewentualnie może być to standardowa ładowarka z funkcją ładowania akumulatorów AGM. Jest to niezwykle ważne, ponieważ taki akumulator jest dużo bardziej wrażliwy na zbyt wysoki prąd ładowania. Próba naładowania go z wykorzystaniem „tradycyjnej” ładowarki może skończyć się uszkodzeniem.
Tekst powstał przy współpracy z firmą https://akumulatory-online.pl/ – sklepem z akumulatorami oferującym sprzedaż hurtową i detaliczną.