in

Czy powłoka ceramiczna na samochód rzeczywiście chroni lakier?

Kierowcy poszukujący skutecznej ochrony lakieru samochodowego często zastanawiają się nad efektywnością powłok ceramicznych. Powłoki ceramiczne zapewniają wysoką estetykę i nienaganną prezencję pojazdu, jednak przez wielu uważane są za niewystarczające do skutecznej ochrony karoserii przed czynnikami szkodliwymi. Czym charakteryzują się powłoki ceramiczne? Czy powłoka ceramiczna na samochód rzeczywiście chroni lakier?

Na wstępie warto zauważyć, że powłoka ceramiczna na samochód i folia ochronna to dwa zupełnie różne systemy zabezpieczenia lakieru, w związku z czym oferowane przez nie właściwości ochronne nie są identyczne. Folia zapewnia znacznie lepsze właściwości w kontekście ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest jednak odpowiednio droższa, dlatego kierowcy dysponujący mniejszym budżetem zastanawiają się nad wykorzystaniem powłok ceramicznych.

Właściwości powłok ceramicznych

Aplikacja powłok ceramicznych na samochód wpływa na przedłużenie żywotności lakieru. Powłoki skutecznie chronią przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i działaniem agresywnej chemii czyszczącej. To także bardzo dobra ochrona przed wżerami powodowanymi przez owady i ptasie odchody. Dodatkowo wysokiej jakości powłoki ceramiczne poprawiają twardość lakieru, dzięki czemu staje się on bardziej odporny na mikro zarysowania. Odporność na zarysowania nie jest jednak tak wysoka jak w przypadku zastosowania bezbarwnych folii ochronnych.

Do podstawowych cech powłok ceramicznych na samochód zalicza się właściwości hydrofobowe.  Lakier zabezpieczony ceramiką odpycha zanieczyszczenia i wodę, dzięki czemu pojazd jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Co ważne, spływająca po karoserii woda nie pozostawia na lakierze nieestetycznych zacieków. Dzięki temu mycie samochodu jest łatwiejsze i wymaga zastosowania mniejszej ilości środków czyszczących.

O czym pamiętać przed aplikacją powłoki ceramicznej na samochód?

Powłokę najlepiej wykonać w profesjonalnym zakładzie. W przypadku samochodów nowych polecamy jej nałożenie bezpośrednio po odbiorze samochodu z salonu. W przypadku pojazdów używanych zalecamy uprzednie przeprowadzenie czyszczenia detailingowego. Odpowiednio oczyszczona karoseria jest gwarancją skutecznej ochrony oraz nieskazitelnego efektu wizualnego, jaki uzyskujemy po nałożeniu ceramiki na oryginalny lakier.

Powłoka ceramiczna na samochód zwiększa głębię lakieru i intensywność jego koloru. Dzięki temu pojazd prezentuje się jeszcze lepiej, a lakier wygląda jak nowy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Co zrobić aby klimatyzacja w samochodzie działała wydajniej?

Problematyczny wybór serwisu BMW – jak sobie poradzić?