in

Dlaczego odzysk metali szlachetnych z katalizatorów jest ważny?

katalizator

Katalizator jest bardzo cennym elementem samochodu. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, można odzyskać sporą sumę pieniędzy za nową część, oddając starą do skupu.

Wiele surowców wykorzystywanych w przemyśle to materiały nieodnawialne. Ich wydobycie staje się coraz droższe, a same pokłady są ograniczone. Niektóre produkty składowane w nieodpowiedni sposób mogą prowadzić do skażenia terenu.

Dlaczego odzysk metali szlachetnych z katalizatorów jest tak ważny?

Czym są katalizatory?

Katalizator to część samochodowa, której zadaniem jest zmniejszanie ilości szkodliwych spalin powstających podczas spalania paliwa. To swego rodzaju filtry, zatrzymujące substancje, które nie powinny trafić do atmosfery. Jazda bez katalizatora jest możliwa, choć grozi mandatem lub odebraniem dowodu rejestracyjnego. Takie auta nie przechodzą też przeglądów technicznych.

Katalizatory wchodzą w skład samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, a także wózków widłowych, lokomotyw czy autobusów. Zużycie katalizatora często objawia się podwyższeniem spalania, a nawet pojawianiem się niepokojących kontrolek na desce rozdzielczej.

Budowa katalizatorów

Katalizator składa się z kilku elementów, a w każdym samochodzie przyjmuje nieco inną formę. Najczęściej ma kształt podłużnego, spłaszczonego walca. W przedniej części znajduje się rura układu wydechowego, która prowadzi spaliny z kolektora wydechowego. Element ten wystaje również z tyłu katalizatora, sięgając aż do tłumika.

Inne fragmenty katalizatora to mata ceramiczna, monolit ceramiczny lub blok metalowy oraz wkład. To właśnie w tej ostatniej części znajdują się cenne metale szlachetne, które odpowiadają za katalizowanie szkodliwych substancji.

Z czasem dochodzi do zużycia całego elementu, a jedyną opcją na poradzenie sobie z tym problemem jest jego wymiana na nowy egzemplarz. Zużyte katalizatory można oddać do specjalnych punktów i odzyskać sporą sumę pieniędzy – często sięgającą aż kilkaset złotych.

Jakie metale szlachetne można odzyskiwać z katalizatorów?

Na rynku istnieją katalizatory bez metali szlachetnych, choć korzysta się z nich znacznie rzadziej niż z tych, które zawierają takie pierwiastki. Do substancji pozyskiwanych z tego elementu samochodu można zaliczyć:

  • platynę,
  • rod,
  • pallad.

Pierwiastki te występują w naturze bardzo rzadko, dlatego powszechnie pozyskuje się je z uszkodzonych części samochodowych. Dokładna ilość poszczególnych metali zależy od typu katalizatora i modelu auta.

Ogromne znaczenie ma rodzaj silnika wykorzystywanego w danym pojeździe. W przypadku napędu benzynowego najczęściej stawia się na katalizatory z palladem.

Obecność metali szlachetnych sprawia, że katalizatory są jedną z najczęściej kradzionych części samochodowych. Ich wycięcie jest możliwe bez podnoszenia klapy pojazdu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jazda bez katalizatora jest niezgodna z obowiązującymi przepisami.

Gdzie warto oddać katalizator?

Katalizator jest bardzo cennym elementem samochodu. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, można odzyskać dość sporą sumę pieniędzy za nową część, oddając starą do skupu.

W takich miejscach katalizatory są rozkładane na fragmenty i poddawane obróbce, która pozwala na wydobycie cennych metali szlachetnych. Z tych pierwiastków powstają nowe części samochodowe.

Na rynku działa wiele firm, które skupują uszkodzone części samochodowe. Odzysk metali szlachetnych z katalizatorów Catalyst Recycling jest sposobem na ponowne wykorzystanie cennych surowców, a jednocześnie uzyskanie sporej sumy pieniędzy.

To ogromne odciążenie dla kierowców, którzy stają przed koniecznością zakupienia nowego katalizatora. Oryginalne elementy tego typu potrafią bowiem kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Oddanie katalizatora do skupu to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Zużyta część może zostać wykorzystana do stworzenia nowej. Metale szlachetne często wchodzą w skład nie tylko elementów samochodowych, ale także elektroniki. Są wykorzystywane w konstrukcjach maszyn, sprzętach domowych, itd. Ich wydobycie zwykle jest znacznie droższe, niż odzyskanie z raz wyprodukowanych przedmiotów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MINI Cabrio – ciesz się otwartą przestrzenią

Co oferuje mobilna wulkanizacja Warszawa?