in

Dopuszczalna prędkość podczas holowania

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

W przypadku awarii pojazdu i braku możliwości naprawy na miejscu, konieczne jest dostarczenie go do najbliższego warsztatu. Usunięcie samochodu z drogi jest konieczne, aby móc go naprawić oraz aby nie sprawiać niebezpieczeństwa na drodze. W takiej sytuacji przeprowadza się holowanie lub transport na lawecie. Dzisiaj przyjrzymy się temu pierwszemu rozwiązaniu. Z jaką prędkością należy holować pojazd? W poniższym artykule wyjaśniamy tę kwestię.

Czym jest holowanie?

Zaczniemy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest holowanie. Chodzi tutaj o przemieszczanie pojazdu z niesprawnym układem napędowym. Innymi słowy mowa o tym, aby zmienić miejsce położenia samochodu, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Jednocześnie chodzi o przemieszczanie pojazdu bezpośrednio po drodze, wykorzystując jego koła i opony. Dlatego też transport na lawecie to zupełnie inna kategoria i nie zalicza się go do holowania.

Ograniczenia prędkości

Na każdej drodze obowiązują jakieś ograniczenia prędkości. Niemniej holując samochód, trzeba stosować się do innych ograniczeń. O ile w terenie zabudowanym maksymalna prędkość dla wszystkich samochodów wynosi 50 km/h, o tyle dla pojazdów holowanych jest to 30 km/h. Natomiast w terenie niezabudowanym domyślne ograniczenie to 90 km/h. W rzeczywistości często pojawiają się ograniczenia, przez które dopuszczalna prędkość jest nieco mniejsza. Dla samochodu holowanego maksymalna prędkość w terenie niezabudowanym to zawsze 60 km/h.

Zachowaj ostrożność

Przeprowadzając holowanie, trzeba przede wszystkim zachować ostrożność. Bezwzględnie powinno się podporządkować do ograniczeń. Co więcej, czasami warto zwolnić jeszcze bardziej. Warto ocenić, czy holując samochód z daną prędkością, czujemy się bezpiecznie i mamy poczucie kontroli nad holowanym pojazdem. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku. Jeśli brak poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad pojazdem, warto nieco zwolnić, aby uniknąć kolizji, o którą w takiej sytuacji naprawdę bardzo łatwo.

W razie awarii zapraszamy po: Holowanie Puszczykowo.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

VW Bulik – gdzie zdobyć części?

Zawór tankowania LPG – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć