Powłoka ceramiczna to – szczególnie w przypadku aut o ponadprzeciętnej wartości – rozwiązanie cieszące się szczególnym zainteresowaniem. Stopień ochrony, jaki zapewnia ta technologia sprawia, że lakier samochodowy jest zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A te – to nie przesada – czyhają wszędzie.
Zarysowanie samochodu może zdarzyć się nie tylko wtedy, gdy złośliwy frustrat postanowi sprawdzić jakość lakieru scyzorykiem. Wystarczy bowiem szybka jazda na autostradzie by np. małe kamyki wpadając na maskę auta tworzyły irytujące zarysowania. Dodając do tego np. plamy czy efekty promieniowania UV, mamy pakiet potencjalnych zagrożeń dla samochodowej karoserii. Przeciwdziała im powłoka ceramiczna.
– Ważne jest nie tylko jej nałożenie, ale również odpowiednie utrzymanie, dbałość o tę warstwę tak, by rzeczywiście spełniała swoje zadania – zauważają specjaliści ze studia TapDetailing w Nowej Iwicznej pod Warszawą. Tam trafiają stołeczne samochody, których metamorfozy można obejrzeć na www.tapdetailing.pl oraz w mediach społecznościowych. Co zrobić, by utrzymać powłokę ceramiczną w doskonałym stanie na dłużej?
Regularne mycie samochodu – podstawa, o której łatwo zapominamy
Myjesz samochód dość symbolicznie, od święta? – To błąd – wskazują specjaliści TapDetailing. Czyszczenie auta musi być cykliczne, a nie tylko wykonywane wtedy, gdy wstyd do niego wsiadać.
Robiąc to samemu, należy używać delikatnych środków myjących przeznaczonych specjalnie do mycia samochodów z powłoką ceramiczną. Ważne jest, by zwrócić uwagę na to, czym myje się auto – istotne jest unikanie agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę. Sporo pytań często dotyczy tego, czym myć auto mające powłokę ceramiczną. Odpowiedź jest prosta: wystarczy do tego miękka gąbka lub materiał wykonany z mikrofibry. Materiał musi zostać dobrany tak, by nie tworzył zarysowań powierzchni.
Wiadomo więc, czym myć. Ale kiedy to robić? Pora dnia ma również spore znaczenie – szczególnie latem. Ważne jest, by unikać mycia w pełnym słońcu; zdecydowanie lepsze będą późniejsze godziny. Powód? Ważne jest, by uniknąć szybkiego wysychania środków myjących na powłoce ceramicznej. W innym przypadku istnieje ryzyko, że dojdzie – niestety – do powstania smug i zacieków, które mogą być trudne do usunięcia.
Ważna jest jeszcze jedna kwestia: automatyczna myjnia nie będzie najlepszym wyborem w przypadku auta, które ma swoją wartość i powłokę. Chemikalia – często słabszej jakości – stosowane przez tego rodzaju systemy czyszczące w połączeniu z mechanizmem szczotek sprawiają, że dojść może do uszkodzeń powłoki. Stąd tak ważne jest czyszczenie albo bezdotykowe, albo w dobrej, sprawdzonej myjni ręcznej.
Naprawiaj ewentualne uszkodzenia powłoki
Nałożenie powłoki ceramicznej nie zamyka tematu dbałości o auto – wręcz przeciwnie: będzie ona skuteczna wtedy, gdy właściciel auta szybko zareaguje na potencjalne uszkodzenia, zarysowania lub ubytki. Widząc je, należy szybko skontaktować się z wyspecjalizowanym studiem autodetailingu – np. TapDetailing – by zredukować ryzyko problemów do zera.