in

Jak przygotować kombajn do zimy?

Po ciężkiej pracy latem, jesienią, jeszcze przed nadejściem zimy, kombajn idzie w odstawkę. Niektórzy rolnicy bagatelizują kwestię przygotowania kombajnu do tego okresu. Okazuje się jednak, że jest to bardzo ważna kwestia, aby przez te kilka miesięcy nieużytkowania kombajnu, nie stracił on swojej sprawności.

Przede wszystkim dokładne czyszczenie

Zanim odwiedzimy sklep rolniczy w poszukiwaniu olejów czy lakierów do zakonserwowania kombajnu, powinniśmy go dokładnie wyczyścić. Przede wszystkim trzeba wyczyścić wnętrze kombajnu. Rzecz w tym, iż mogą się tam znajdować resztki zbóż. A to nie jedyne zagrożenie. Wszelkie resztki organiczne i nieorganiczne mogą bezpośrednio wpływać negatywnie na stan poszczególnych podzespołów. Poza tym resztki po żniwach to doskonała pożywka dla szczurów, myszy i kun. Zwierzęta te mogą przegryźć kable oraz zniszczyć inne części wyposażenia.

Ponadto przed zimą kombajn należy wyczyścić również od zewnątrz. Warto wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową. Należy jednak działać ostrożnie. Chodzi o to, aby nie uszkodzić żadnego z podzespołów. Ponadto zbyt duże ciśnienie może uszkodzić lakier. Dlatego też myjkę trzeba trzymać w odpowiedniej odległości.

Ochrona przed korozją

Jednym z głównych problemów w czasie zimowania kombajnu jest podatność na korozję. Jeśli pojawiła się ona już w którejś części kombajnu, przez ten czas prawdopodobnie problem nabierze na sile. Dlatego też przed schowaniem kombajnu należy znaleźć wszystkie źródła korozji. Następnie powierzchnię trzeba pokryć odpowiednią farbą czy lakierem antykorozyjnym. Artykułami tego typu dysponuje każdy dobry sklep rolniczy.

O czym jeszcze pamiętać?

Poza wspomnianymi kwestiami podstawowymi, warto pamiętać jeszcze o dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to ochrona opon. Na czas zimowania warto umieścić kombajn na wspornikach. Dzięki temu nie dojdzie do odkształcenia opon. Druga kwestia to uzupełnienie zbiornika paliwa. Jeśli znajduje się w nim olej napędowy, spada ryzyko skraplania pary wodnej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Korzyści zastosowania folii ochronnej na samochód

opony

Jakie opony wybrać do SUVa?