in

Oznaczenia na oponach samochodowych. Wszystko, co musisz wiedzieć

Opony w każdym pojeździe mają ogromny wpływ na komfort, koszty eksploatacji, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Wielu kierowców nie zwraca większej uwagi na oznaczenia, a ich wiedza często sprowadza się do odróżnienia marki czy rozmiaru. Problem pojawia się wówczas, gdy przyjdzie nam kupić nowe opony, których właściwy dobór jest niezbędny, byśmy mogli je użytkować. Znajdujące się na nich parametry mogą dostarczyć nam wielu użytecznych w praktyce informacji, dzięki którym kupimy takie ogumienie, które będzie dla nas najlepsze. Sprawdź, co oznaczają skróty oraz symbole na boku opony.

Na co zwrócić uwagę odczytując oznaczenia na oponach?

Zanim poznamy najważniejsze oznaczenia opon, warto wiedzieć, na które z nich warto zwrócić największą uwagę. Dzięki temu pominiemy mniej istotne informacje, a prawidłowa interpretacja najważniejszych oznaczeń będzie przydatną umiejętnością, która pozwoli nam dobrać odpowiednie ogumienie do każdego pojazdu.

Kupując ogumienie, przydatne informacje znajdziemy nie tylko na ich powierzchni, ale też na etykiecie, która znajduje się na każdej nowej oponie. To właśnie tam odczytamy najważniejsze oznaczenia, jakimi są producent i model oraz rozmiar opon. Ponadto z etykiety odczytamy takie informacje jak związany ze zużyciem paliwa opór toczenia, emisję dwutlenku węgla, efektywność opony na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny, jaki opona emituje podczas pracy. Te oznaczenie dają nam już wiele informacji, jednak nie powinny być głównym czynnikiem decyzyjnym. O czym mówią nam pozostałe oznaczenia? Sprawdź, jak odczytywać pozostałe symbole.

Poznaj najważniejsze oznaczenia opon

  1. Producent i model. To podstawowe informacje informujące nas przez kogo została wyprodukowana opona oraz jaką nosi nazwę.
  2. Rozmiar opon. Na to składa się kilka oznaczeń, jakie informują nas o faktycznych wymiarach opony, o jej budowie i typie. Szerokość opony oznacza odległość mierzoną od boku do boku. Podana jest ona w milimetrach i może wynosić od 125 mm do ok. 335 mm. Wysokość profilu opony to procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony. Kolejnym z parametrów jest rodzaj budowy opony. Może to być litera R oznaczająca budowę radialną lub litera D, czyli opony diagonalne stosowane dziś w samochodach zabytkowych. Ostatnim z oznaczeń rozmiaru jest średnica felgi w calach. Jej wymiary mieszczą się od 10 do 20 cali.
  3. Indeksy nośności i prędkości. Pierwszy z nich wskazuje, ile wynosi maksymalne obciążenie opony, jeżeli poruszamy się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Drugi, przedstawiany za pomocą liter, wskazuje prędkości maksymalne, z jakimi może się poruszać auto wyposażone w te opony. Przykładowo litera V oznacza maksymalną prędkość do 270 km/h.
  4. Numer DOT, czyli Department of Transportation to 12-znakowy kod, który oznacza, skąd pochodzi opona oraz kiedy została wyprodukowana. Cztery ostatnie cyfry to data produkcji, np. np. 1122, czyli 11 tydzień 2022 roku.
  5. Wzmocnienie opon. XL oznacza opony o wzmocnionej konstrukcji i dużej nośności. Inne tego typu oznaczenia to RFD, RF, EXL bądź Reinforced, czy Reinf. Literka C oznacza, że jest to opona dedykowana do aut dostawczych.
  6. Maksymalne ciśnienie. Oznaczenia Max Inflation lub MAX informują o maksymalnej wartości ciśnienia w oponie.
  7. Wskaźnik TWI – Treadwear Indicator, czyli wskaźnik zużycia bieżnika. To 6 małych wypustek na profilu opony, dotarcie do których oznacza zużycie bieżnika i konieczność wymiany opon.
  8. Oznaczenia opon zimowych: symbol alpejski/3PMSF oraz M+S. Pierwszy (grafika przedstawiająca śnieżynkę wewnątrz trójwierzchołkowej góry) oznacza, że opona posiada właściwości do jazdy w zimowych warunkach. Drugi oznacza Mud+Snow, czyli błoto i śnieg. Taka opona wyróżnia się dobrą przyczepnością na błotnistej czy ośnieżonej drodze.
  9. Informacje odnośnie montażu: Inside/Outside oraz Rotation/Direction + strzałka. Pierwsze oznaczenie mówi o tym, czy dana strona powinna być zamontowana do wnętrza, czy od zewnątrz, natomiast napis „Rotation” lub „Direction” ze strzałką wskazuje nam kierunek jazdy opony.
  10. Homologacja – w wielu przypadkach możemy kupić opony homologowane, które zostały zaprojektowane pod daną markę lub model auta.
  11. Certyfikat E oznacza, że opona jest zgodna z europejskimi normami i może być dopuszczona do sprzedaży na terenie Europy.

Wykorzystaj tę wiedzę. Kup najlepsze opony

Odpowiednia dbałość o stan opon jest niezwykle ważna. Dzięki temu, że znamy najważniejsze oznaczenia opon samochodowych, wiele możemy zrobić, aby wydłużyć trwałość naszego ogumienia, a tym samym spowolnić proces ich eksploatacji. Wykorzystując tę wiedzę, możemy wpłynąć na komfort jazdy, zmniejszenie kosztów spalania pojazdu oraz bezproblemowy zakup nowego ogumienia.

Gdzie je kupić? Warto postawić na zakup przez internet, gdyż sklepy internetowe posiadają nie tylko bardzo rozbudowaną ofertę, ale i niższe ceny. Dobrym przykładem jest sklep motoryzacyjny Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101, który oferuje duży wybór modeli opon oraz gwarantuje fachowe doradztwo, dzięki czemu kupimy opony, które nie tylko będą idealnie pasować, ale przez długi czas będą nam służyć.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Samochód na kilometry w Rzeszowie – to łatwiejsze niż myślisz!

Co należy brać pod uwagę kupując używany samochód?