in

Kamperem po Europie. Co musisz sprawdzić przed podróżą?

Dzięki kamperowi można wybrać się w niezapomnianą podróż za całkiem przystępną cenę. Do tego dochodzi pewność, że zawsze znajdzie się wygodny nocleg i dojedzie się wszędzie tam, gdzie jest coś wartego zobaczenia. Nic więc dziwnego, że na zakup lub wynajęcie kamperów decyduje się tak wiele osób. Mimo tego, że łatwo jest zorganizować wycieczkę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przeczytaj nasz artykuł, aby upewnić się, co musisz sprawdzić przed wyjazdem.

Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą?

Aby jeździć kamperem, wystarczy mieć ze sobą prawo jazdy kategorii B. Oczywiście dotyczy to tylko tych pojazdów, które nie przekraczają 3,5 tony wagi. Większość z nich spełnia ten warunek. Oprócz tego nie można zapomnieć o dowodach osobistych wszystkich pasażerów, które mogą się przydać podczas różnych sytuacji w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

A jeśli zamierzamy poruszać się poza Unią Europejską, to trzeba mieć jeszcze ze sobą paszporty. Warto jednak zaznaczyć, że Polacy, jako obywatele UE, nie potrzebują paszportów przy wjeździe do Szwajcarii czy Lichtensteinu, które należą do strefy Schengen.

Gdzie można nocować kamperem?

Ta kwestia różni się w zależności od państwa. Dla przykładu Polska ma dość liberalne przepisy, które pozwalają na parkowanie kamperem w dowolnym miejscu postojowym. Jedynym warunkiem jest nieblokowanie wjazdu innym kierowcom.

Jak to wygląda w pozostałych krajach Europy? Biwakowanie „na dziko” jest dozwolone w krajach skandynawskich oraz bałtyckich, gdzie można zatrzymać się w każdym przeznaczonym do tego miejscu (a więc odpadają np. parki narodowe czy rezerwaty przyrody). Podobnie wygląda to w Albanii i Szwajcarii, choć w tym ostatnim przypadku należy dokładnie zaznajomić się z prawami obowiązującymi w danym kantonie. W Niemczech zaś można zatrzymać się na publicznych parkingach wyłącznie na jedną noc – i to bez rozkładania obozowiska.

Nocowanie „na dziko” jest z kolei zabronione we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Grecji, Holandii, Bułgarii, Słowenii i Chorwacji. Naturalnie należy też patrzeć na znaki, które ograniczają biwakowanie kamperem nawet w krajach o liberalnym podejściu.

Czy trzeba mieć winiety podczas podróży po Europie?

Nie trzeba, ale na pewno warto! Winiety w Europie pozwalają na korzystanie z ogromnej sieci dróg ekspresowych oraz autostrad. Z ich pomocą można szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce, bez narażania swojego kampera na trasy ryzykowne lub po prostu nieoptymalne z finansowego punktu widzenia.

Gdzie najłatwiej kupić potrzebne winiety dla kampera?

Najlepiej zamówić je online. Zwłaszcza jeśli zamierza się odwiedzić kilka państw. To najwygodniejszy sposób zdobycia potrzebnego uprawnienia do przejazdu. Jeśli interesują Cię takie kwestie, jak winieta na kamper w Słowenii, to koniecznie zajrzyj na stronę ewinietki.pl. Znajdziesz tam dokumenty potrzebne we wszystkich 8 krajach Europy, które wymagają opłaty za podróż autostradami i drogami szybkiego ruchu. To znacząco przyspiesza przygotowania do podróży, zwłaszcza że większość zamówień jest realizowana w ciągu zaledwie 20 minut.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dlaczego zbieżność kół jest ważna?

Jak dodatki do paliwa mogą poprawić działanie Twojego samochodu?