Inwestując w ładowarkę do samochodów elektrycznych, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Będzie to nie tylko typ gniazda, ale również rodzaj prądu, przeznaczonego do ładowania czy też prędkość działania urządzenia. Jak wybrać najlepszą ładowarkę i na co zwrócić uwagę, podejmując taką decyzję?
Elektromobilność w Polsce
Samochody elektryczne w naszym kraju sukcesywnie zyskują na popularności już od kilku lat. Są one również coraz częściej widywane na polskich drogach. Według badań, przeprowadzonych przez InsightOut Lab i Volkswagen, aż 52% respondentów pozytywnie wypowiedziało się na temat chęci posiadania tego rodzaju samochodu. Jest to związane m.in. z niższymi kosztami eksploatacji, a także z licznymi udogodnieniami, jak chociażby możliwość poruszania się po pasach, wyznaczonych dla autobusów lub też darmowe parkowanie w płatnych strefach. Zgodnie z przewidywaniami, samochody spalinowe będą w niedalekiej przyszłości generowały dodatkowe koszty, związane chociażby z wyższymi podatkami i różnego rodzaju opłatami. Nic dziwnego, że elektromobilność w Polsce staje się zarówno opłacalna, jak i coraz bardziej popularna wśród osób, dbających nie tylko o zasobność własnego portfela, ale również i o środowisko naturalne.
Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych
Mapa punktów, w których można naładować elektryczny samochód, stale się rozrasta. Coraz większą popularnością cieszą się również domowe ładowarki do aut elektrycznych. Takie ładowarki można podzielić, biorąc pod uwagę rodzaj wykorzystywanego prądu oraz ze względu na moc ładowania. W pierwszym przypadku ładowarki do samochodów elektrycznych dzieli się na ładowarki AC i DC. Ładowarki AC ładują prądem zmiennym. W tym przypadku moc ładowania będzie mniejsza, ale można zwiększyć ją, stosując wbudowany moduł EVSE. Takie ładowarki na ogół posiadają złącze Type 2. Z kolei ładowarki DC wykorzystują prąd stały, a w swoim wyposażeniu posiadają złącza dedykowane różnym modelom pojazdów. Umożliwiają one znacznie szybsze ładowanie samochodu. Z kolei biorąc pod uwagę moc ładowania, wyróżnia się punkty ładowania o normalnej mocy (3,7 do 22 kW) oraz punkty ładowania o dużej mocy (powyżej 22 kW). Taki podział wynika z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami, urządzenia, które przeznaczone są do ładowania pojazdów elektrycznych, a których moc nie przekracza 3,7 kW, nie mogą być kwalifikowane jako punkty ładowania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki elektrycznej?
Wybór ładowarki do samochodu elektrycznego nigdy nie powinien być dziełem przypadku. Podejmując tego rodzaju decyzję, warto wziąć pod uwagę takie elementy, jak wykorzystywana wtyczka oraz moc urządzenia, a w konsekwencji szybkość ładowania pojazdu. Tak więc dokonując zakupu ładowarki, należy poznać maksymalną moc ładowania samochodu oraz typ gniazdka, które zostało w nim zainstalowane. Często w wyposażeniu znajduje się już kabel do ładowania. Jeśli taki nie został dołączony, trzeba go również dokupić razem z ładowarką.
Kupując ładowarkę do użytku do użytku domowego, szczególnie istotnym aspektem będzie moc przyłączeniowa obiektu. Aby nie popełnić istotnego błędu, warto skonsultować się w tej sprawie z elektrykiem. Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o domowe użytkowanie, jest ładowarka 11 kW. Takie urządzenia warto również kupować od sprawdzonych już producentów, co przełoży się na jakość, niezawodność i bezpieczeństwo pracy.