in

Kaski otwarte – dlaczego warto na nie postawić?

Kaski otwarte oferują swobodę, styl i doskonałą widoczność, ale ze względu na brak pełnej ochrony twarzy i podbródka, mogą być mniej bezpieczne w razie wypadku. Przynajmniej z pozoru, w praktyce jednak jest nieco inaczej. Dowiedz się, dlaczego takie kaski są wybierane coraz częściej i to zarówno przez młodych, jak i nieco starszych motocyklistów.

 • Kaski motocyklowe – dlaczego warto ich używać?
 • Kaski motocyklowe otwarte – budowa i ogólna charakterystyka
 • Czy kask otwarty jest bezpieczny?
 • Zalety kasków otwartych

Kaski motocyklowe – dlaczego warto ich używać?

Kaski motocyklowe są niezwykle ważnym elementem ochrony dla motocyklistów. Służą głównie do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy na motocyklu poprzez zminimalizowanie ryzyka obrażeń głowy w przypadku wypadków lub kolizji. Kaski absorbują siłę uderzenia i chronią głowę przed urazami, co może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w przypadku niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Kaski motocyklowe otwarte – budowa i ogólna charakterystyka

Kask motocyklowy składa się z kilku warstw i elementów, które wspólnie zapewniają w praktyce pełną ochronę głowy motocyklisty, a konkretniej z:

 • zewnętrznej powłoki wykonanej z wytrzymałego materiału (np. poliwęglanu), która jest odporna na uderzenia i otarcia;
 • wewnętrznej warstwy absorbującej energię uderzenia, najczęściej wykonanej z pianki EPS. To właśnie ona rozprasza i pochłania energię uderzenia.

Dodatkowe elementy techniczne to wyściółka wewnętrzna zapewniająca komfort noszenia, oraz regulowany pasek pod brodą dla pewnego i odpowiednio dopasowanego mocowania kasku na głowie. W niektórych modelach mogą występować także systemy wentylacji, osłony przeciwsłoneczne czy wkłady zapewniające dopasowanie do kształtu głowy motocyklisty.

Kaski motocyklowe otwarte, znane także jako kaski 3/4 lub „jet”, charakteryzują się tym, że nie posiadają pełnej osłony twarzy i podbródka. Mają za to otwartą część czołową, a niektóre modele także osłonę przeciwsłoneczną lub okulary przeciwsłoneczne wbudowane w konstrukcję. Te kaski zapewniają większą wentylację i większe pole widzenia w porównaniu do kasków pełnych.

Czy kask otwarty jest bezpieczny?

Kaski otwarte oferują poczucie swobody i przewiewności, mają jednak pewne ograniczenia w kwestii ochrony. Brak pełnej osłony twarzy naraża bowiem motocyklistę na wiele obrażeń dolnej części twarzy, w tym podbródka oraz żuchwy. Kaski standardowe są w tym przypadku wyborem znacznie bezpieczniejszym, lecz nie zawsze jest to wymagane. Otwarte kaski motocyklowe siłą rzeczy użytkuje się głównie podczas jazdy miejskiej, gdzie rozwijana prędkość maksymalna nie jest zbyt duża, a tym samym niezbyt wielkie są zagrożenia.

Kolejną wadą może być również bezpośredni kontakt z warunkami atmosferycznymi, owadami oraz ewentualnymi odpryskami z drogi, jednak wyłącznie w przypadku modeli pozbawionych przedniej szybkich. W ich przypadku możesz zatem liczyć na przewiewność oraz uczucie powiewu wiatru na twarzy, lecz także na ryzyko związane z obrażeniami twarzy w razie wjazdu np. w chmarę owadów.

Zalety kasków otwartych

Kask motocyklowy otwarty, mimo pewnych obaw związanych z bezpieczeństwem, stanowi doskonały wybór wśród wielu motocyklistów. Wśród zalet warto wymienić:

 • swobodę i komfort – kaski otwarte zapewniają komfortowy powiew wiatru podczas jazdy, co może być zbawieniem w sezonie letnim;
 • lepszą widoczność – brak pełnej osłony twarzy zapewnia szersze pole widzenia, co może być korzystne podczas manewrowania i obserwowania otoczenia;
 • łatwiejszą komunikację – kask otwarty ułatwia komunikację z innymi osobami podczas postoju lub jazdy w mieście, ponieważ twarz jest mniej osłonięta;
 • atrakcyjny styl i wygląd – kaski otwarte są często uważane za modny wybór wśród motocyklistów, co pozwala wyrazić swój indywidualny styl;
 • komfort dla osób noszących okulary – motocykliści noszący okulary mogą uznać kask otwarty bez szybki za bardziej wygodny, ponieważ osłona nie koliduje z oprawkami okularów;

Jak zatem widać, otwarte kaski szczękowe zapewniają podobny komfort jazdy jak modele standardowe, lecz różnią się kilkoma zaletami szczególnie istotnymi dla motocyklistów. Warto polegać na kasku otwartym także w kwestii bezpieczeństwa, gdyż wbrew pozorom jego konstrukcja została zaprojektowana tak, aby i tak w razie zagrożenia w jak największym stopniu chronić również twarz.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Licencja na przewóz samochodów. 6 kroków do jej zdobycia

Czy opłaca się wynajmować samochód?

Czy opłaca się wynajmować samochód?