in

Kiedy należy wciskać sprzęgło – jak prawidłowo go używać?

kiedy wciskać sprzęgło

Większość początkujących kierowców podczas jazdy zadaje sobie jedno zasadnicze pytanie – kiedy należy wciskać sprzęgło? Żeby rozróżnić najlepszy moment na wciskanie sprzęgła, należy znać przynajmniej podstawy jego budowy, funkcjonowania oraz rodzaje. Bez elementarnej wiedzy, każda porada będzie tylko pustą teorią.

Zasada działania sprzęgła

Jak zatem działa sprzęgło? Najogólniej mówiąc, zasadą jego działania jest przekazanie obrotów z koła zamachowego napędzanego przez silnik, na skrzynię biegów. Warto rozróżnić różne rodzaje sprzęgła, które charakteryzują się odmiennym funkcjonowaniem. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • Sprzęgła Cierne – najpopularniejsze i występujące głównie w skrzyniach manualnych. W dużym skrócie przeniesienie obrotu odbywa się za pomocą dociskania się elementów sprzęgła. Dzieli się je również na „mokre” (wymagające oleju) oraz „suche” (bez oleju). Ze względu na jego popularność, do jego zalet zalicza się łatwy serwis i z reguły tańsze zamienniki. Do wad zaś głośna praca napędu.
  • Sprzęgła Hydrokinetyczne – jak po nazwie można się domyślić, siła przekazywana jest za pomocą cieczy. Rodzaj ten bardzo często wprowadzany jest do skrzyń biegów automatycznych. Do jego zalet możemy zaliczyć długą żywotność sprzęgła, cichą pracę napędu oraz łagodne bardzo płynne przeniesienie obrotu przez wał silnika. Negatywną stroną jest na pewno jego duży rozmiar i waga. Można je również podzielić według stałego i zmiennego wypełnienia cieczą.

Zasady działania sprzęgła wynikają z wielu różnych czynników – marki pojazdu modelu itd:. Należy mieć na uwadze, że powyższe podziały są bardzo ogólnikowe, a rzetelna ocena funkcjonowania sprzęgła jest bardzo obiektywna.

Kiedy używać sprzęgła?

Zatem, kiedy należy używać sprzęgła? Samo pytanie wydaję się zabawne, a odpowiedź sama nasuwa się na usta – zawsze, inaczej nie ujedziesz!

Problem zaczyna się wtedy, gdy zależy nam na płynnej jeździe oraz na jak najdłuższej żywotności pojazdu, co jest kwestią oczywistą. Nieumiejętna manipulacja pedałem podczas jazdy, może szybko uszkodzić omawiany element, a koszty naprawy do małych nie należą. Jak zatem rozróżnić odpowiedni moment, kiedy użyć sprzęgła? Warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • Ruszanie z miejsca – by pojazd ruszył płynnie, bez niepożądanych szarpnięć należy wcisnąć sprzęgło, następnie delikatnie go popuszczając dodać gazu. Proces ten należy kontynuować, aż do momentu, gdy ten pierwszy pedał zostanie popuszczony całkowicie.
  • Zmiana biegu – tutaj należy zwrócić uwagę na obroty silnika. Przyjmuję się, że najlepszy moment to 2500 obr/min dla silnika benzynowego oraz 2200 – 2300 obr/min przy dieslu. Przy mniejszej wartości niż zalecana, pojazd może poruszać się mniej wydajnie, a nawet spowodować wyłączenie zapłonu.
  • Stanie na światłach – w przypadku, gdy stoimy z włączonym pojazdem, zalecane jest włączenie luzu. W takim stanie sprzęgło zużywa się w mniejszy sposób, niż gdy by stał na pierwszym biegu.
  • Hamowanie silnikiem – mało osób zdaję sobie sprawę, że oprócz samych hamulców, korzysta na tym również sprzęgło. Warto stosować tą metodę jak najczęściej, a dociskanie obu pedałów, stosować przy nagłym hamowaniu lub też przy wchodzeniu na niskie obroty, by zapobiec wyłączeniu pojazdu.

Artykuł napisany we współpracy z muszkietaservice.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ceramik na auto

Ceramika na auto – cena. Od czego zależy koszt powłoki ceramicznej?

wypozyczalnia aut dostawczych warszawa

Bus, dostawczak, czy laweta? Wybierz auto z wypożyczalni