Choć na rynku można znaleźć wypożyczalnie samochodów oferujące swoje pojazdy bez kaucji, to w zdecydowanej większości przypadków dodatkowa zwrotna opłata na poczet ewentualnych szkód wyrządzonych przez kierowcę jest standardem. Wysokość kaucji uzależniona jest od kilku czynników. Od czego konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czym jest kaucja?
Pobierana przez wypożyczalnię pojazdów kaucja to nic innego jak dodatkowa opłata uiszczana przez wynajmującego w momencie odbioru pojazdu. To standardowe zabezpieczenie finansowe wielu firm zajmujących się krótkoterminowym wynajmem samochodów. Najważniejszą informacją z perspektywy klienta wypożyczalni jest fakt, iż kaucja prawie zawsze jest zwrotna. Wyjątek stanowią przypadki widocznych zaniedbań, których dopuścił się wynajmujący w czasie trwania umowy najmu. Wypożyczalnia może odmówić zwrotu całej kaucji, jeśli klient nie oddał auta w wyznaczonym terminie, zwrócony samochód jest uszkodzony lub ustalenia wynikające z umowy najmu zostały naruszone w jakikolwiek inny sposób. O tym, jaka kwota kaucji jest zachowywana przez wypożyczalnię, decyduje rzeczoznawca dokonujący oględzin samochodu.
Dlaczego wypożyczalnie pobierają kaucję?
Kaucja to w pełni legalny środek zabezpieczający finansowo wypożyczalnię przed nieuczciwymi klientami. Ze względu na to, że wartość pojazdów oferowanych na wynajem jest często bardzo wysoka, takie działania ze strony firm zajmujących się wypożyczaniem aut są całkowicie zrozumiałe.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Wpłacone na poczet kaucji środki finansowe dodatkowo mobilizują kierowców do bezpiecznej jazdy zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Klienci, którzy użytkują auto zgodnie z zaleceniami wypożyczalni, nie przekraczają prędkości, nie narażają na wypadki drogowe siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także dbają o prawidłowy stan techniczny i wizualny wynajętego samochodu, nie muszą martwić się o zwrot pobranych przez wynajmującego środków finansowych.
Jakie czynniki mają wpływ na wysokość kaucji?
Wysokość kaucji w dużej mierze uzależniona jest od klasy i wyposażenia wypożyczanego samochodu. Niektóre firmy decydują się na obniżenie kaucji lub jej całkowite zniesienie w przypadku wykupienia przez klienta dodatkowego ubezpieczenia czy innego płatnego pakietu. Całkowita wysokość kaucji zawsze określana jest w umowie najmu zawieranej pomiędzy występującą w charakterze wynajmującego wypożyczalnią a klientem będącym najemcą. Przed podpisaniem stosownych dokumentów należy zapoznać się z nimi bardzo wnikliwie, aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z dodatkowymi opłatami, na które najemca nie był przygotowany.
Coraz popularniejszą praktyką, stosowaną szczególnie przez duże wypożyczalnie działające na polskim rynku, jest blokowanie konkretnej kwoty na karcie kredytowej klienta. Mniejsze firmy nadal chętniej pobierają kaucję w gotówce. Po zwrocie pojazdu w nienaruszonym stanie, który jest równoznaczny z zakończeniem umowy najmu, kaucja zostaje odblokowana na karcie kredytowej najemcy lub zwrócona mu w postaci gotówki.