in

Przekroczenie prędkości w Niemczech. Wysokość mandatów dla kierowców zawodowych w 2024 r.

W Niemczech kodeks drogowy przewiduje surowe i wysokie kary za przekroczenie prędkości. Zapoznaj się z aktualnym taryfikatorem mandatów obowiązującym w tym kraju tak istotnym dla europejskiego ruchu tranzytowego. Dzięki temu unikniesz dużych kar finansowych, punktów karnych, czy nawet utraty prawa jazdy na terenie Niemiec od 1 do 3 miesięcy.

Dozwolona prędkość 

W obszarze zabudowanym samochody o masie powyżej 3,5 t mogą jechać maksymalnie 50 km/h. W terenie niezabudowanym, na drogach ekspresowych i na autostradzie ograniczenie prędkości dla pojazdów o masie 3,5 t oraz więcej wynosi 80 km/h. Wyjątkiem jest jazda w konwoju – wtedy prędkość ta może zostać obniżona do 60 km/h. Na niektórych odcinkach dróg mogą pojawić się znaki dla kierowców pojazdów ciężarowych dotyczące zakazu wyprzedzania. 

Wysokość mandatów dla kierowców ciężarówek

W 2024 roku dla prowadzących pojazdy ciężarowe kary za zbyt szybką jazdę wynoszą od 30 do 700 euro, w zależności od tego o ile km został przekroczony dopuszczalny limit prędkości oraz czy do wykroczenia doszło w terenie zabudowanym, czy niezabudowanym. 

Taryfikator mandatów 

Najczęściej do przekroczenia prędkości przez pojazdy ciężarowe dochodzi na terenie niezabudowanym. Oto wysokość mandatów na drogach poza miastem:

W terenie niezabudowanym przekroczenie prędkości do:

• 10 km/h – 30 euro

• 11-15 km/h – 50 euro

• 16-20 km/h – 140 euro, 1 pkt karny

• 21-25 km/h – 150 euro, 1 pkt karny

• 26-30 km/h – 175 euro, 1 pkt karny (w przypadku ponownego przekroczenia prędkości powyżej 26 km/h w ciągu roku)

• 31-40 km/h – 255 euro, 2 pkt karne i utrata prawa jazdy na 1 miesiąc

• 41-50 km/h – 480 euro, 2 pkt karne i utrata prawa jazdy na 1 miesiąc

• 51-60 km/h – 600 euro, 2 pkt karne i utrata prawa jazdy na 2 miesiące

• powyżej 60 km/h – 700 euro, 2 pkt karne i utrata prawa jazdy na 3 miesiące

Kierowcy pojazdów ciężarowych są zobowiązani także do przestrzegania przepisów związanych z pilnowaniem limitu czasu pracy, zachowaniem właściwego odstępu od innego auta, zasadami wyprzedzania innych pojazdów. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą apteczka, trójkąt i kamizelka odblaskowa. 

Jak sprawdzić czy mandat został wystawiony?

Przede wszystkim sprawdź swoją pocztę – mandaty drogowe są wysyłane na adres wskazany przy rejestracji pojazdu. List przetłumaczony na język polski zawiera informacje na temat podstawy prawnej i wysokości kary, która została nałożona w związku z wykroczeniem. Dołączony jest też formularz odwołania od nałożonej kary. Można bezpośrednio skontaktować się z organem, który wystawił mandat. Warto zapłacić karę w wyznaczonym czasie, żeby uniknąć większych kosztów związanych z odsetkami za zwłokę, czy też kosztów komorniczych. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://inelo.pl/mandaty-w-niemczech/.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ile płacą na skupie aut?

Jak wygląda przegląd auta w 2024 roku?