in

Wynajem samochodów. Kiedy warto? Jakie są formalności?

wynajem samochodow
źródła zdjęć: VCentrum

Rynek samochodów nieustannie się zmienia. Każdego roku swoje premiery mają kolejne modele, a każdy z nich jest coraz bardziej zaawansowany technicznie od tych z poprzednich lat. Samochód nie jest jednak czymś, co większość z nas mogłaby, ot tak, co rok czy dwa wymieniać na nowy model. Z reguły gdy już kupujemy auto, to już na dłużej. Nie znaczy to jednak, że nie możemy pojeździć sobie nowszymi i bardziej luksusowymi samochodami, czy to prywatnie, czy służbowo. Pozwala na to wynajem aut. Jak to wygląda w praktyce i kiedy warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy.

Kiedy warto wynająć auto?

Wynajęcie samochodu to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Nie bez znaczenia jest również zakres tego typu usług, który aktualnie obejmuje zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy. Dzięki temu wynajem samochodów jest świetną alternatywą zarówno dla osób, które mają własne auto, ale chcą skorzystać z innego w czasie weekendu czy urlopu wyjazd, jak i dla tych, którzy nie mają własnego samochodu i chcą go wynająć na dłuższy czas.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajęcie samochodu? Daje to wiele możliwości, takich m.in. jak:

  • przejechanie się modelem samochodu, który nam się podoba lub planujemy jego zakup,
  • wynajęcie większego i bardziej komfortowego auta na wyjazd rodzinny – urlop czy wycieczkę,
  • wypróbowanie różnych modeli samochodów w krótkim czasie,
  • pojeżdżenie bardziej luksusowymi samochodami – wynajem aut premium,
  • szybki wynajem samochodu potrzebnego w celach służbowych.

Przy czym wynajem samochodów umożliwia skorzystanie z różnych aut bez konieczności borykania się z licznymi formalnościami, jak ma to miejsce w przypadku zakupu czy leasingu samochodu. Ponadto nie musimy przejmować się wynajętym samochodem pod względem kosztów jego eksploatacji, ubezpieczenia, przeglądów itp. Po prostu wynajmujemy i jedziemy, i nic więcej nas nie interesuje.

Wynajem samochodów premium

Wynajem samochodów to ciekawe rozwiązanie w przypadku aut premium, których zakup jest bardzo kosztowny i tak samo wysokie są koszty ich utrzymania. Dlatego wielu pasjonatów motoryzacji decyduje się na wynajęcie samochodu premium. Pozwala to na zaspokojenie swoich oczekiwań i wypróbowanie wielu różnych modeli samochodów, również tych luksusowych, których nie bylibyśmy w stanie kupić.

Wynajem samochodów premium obejmuje zazwyczaj takie luksusowe marki jak BMW,  Mercedes-Benz, Audi, Porsche czy Cadillac. Szeroki wybór tego typu aut znaleźć można w warszawskim salonie VCentrum, który obok sprzedaży samochodów, serwisu i auto detailingu, oferuje także wynajem samochodów premium.

wynajem samochodow premium
źródła zdjęć: VCentrum

Jak wynająć auto?

Wynajęcie samochodu realizowane jest za pośrednictwem umowy. Warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy. Firmy bardzo często określają również minimalny wiek kierowcy np. 21 lat. Przed podpisaniem umowy wynajmu należy ją dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę przede wszystkim na takie elementy jak:

  • ubezpieczenie samochodu (czy jest ubezpieczenie OC i AC),
  • limity kilometrów,
  • opłaty dodatkowe (np. za opóźniony zwrot auta, za paliwo, za dodatkowego kierowcę),
  • warunki zwrotu auta (stan paliwa, czy musi być posprzątane i umyte na myjni itp.).

Wynajęcie samochodu wiąże się również z koniecznością zapłacenia kaucji w określonej wysokości, która przy zdawaniu samochodu zostaje zwrócona, lub w przypadku zaistnienia dodatkowych opłat, zostaje pomniejszona o ich wartość. Przy odbiorze samochodu należy go dokładnie obejrzeć i zrobić zdjęcia ewentualnych uszkodzeń czy zarysowań, żeby było jasne, w jakim stanie otrzymaliśmy samochód.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak przygotować samochód do jesieni?

Szkoda całkowita czy częściowa? Rozstrzygamy dylematy poszkodowanych