in

Czy leasing samochodu to dobre rozwiązanie dla początkującej firmy?

Chcesz rozwijać swój biznes, ale bez firmowego samochodu to może się nie udać? Wcale nie musisz czekać, aż zgromadzisz na swoim koncie odpowiednie środki finansowe. Leasing samochodu to opcja dostępna również dla firm, które dopiero zaczynają się rozwijać. Sprawdź, czy sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu!

Myślisz o leasingu auta? Sprawdź, jak działa takie rozwiązanie

Leasing samochodu, czyli właściwie co? Mimo że ta forma użytkowania aut firmowych jest popularna, jej zasady mogą wymagać doprecyzowania.

W tym modelu firma, która jest leasingodawcą, dokonuje zakupu samochodu – najczęściej na korzystniejszych warunkach niż klienci indywidualni. Następnie udostępnia go leasingobiorcy na określony czas (kilka lat, zazwyczaj od 24 do 60 miesięcy). Jeśli użytkownikiem jest firma, po zakończeniu okresu leasingowania ma możliwość wykupienia samochodu za niewielką kwotę. Przez cały czas klient co miesiąc płaci ratę leasingową, na początku może także wpłacić wkład własny. Wszystkie te kwestie: czas leasingowania, wysokość wkładu własnego i raty leasingowej można elastycznie ustalać z leasingodawcą.

Od czego zacząć, gdy chcesz wziąć samochód w leasing?

Decyzji o leasingu lepiej nie podejmować pochopnie. Przede wszystkim warto przyjrzeć się potrzebom firmy, a także jej planom rozwojowym. Wybór samochodów u dużych leasingodawców jest ogromny – od niewielkich, miejskich aut po prestiżowe limuzyny czy wygodne SUV-y. Zastanów się, czy w Twoim przedsiębiorstwie pojazdu będzie używało się do załatwiania codziennych spraw, podczas spotkań z klientami czy może do robienia dużych zakupów.

Druga kwestia jest związana z finansami. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, prawdopodobnie nie masz jeszcze zgromadzonego dużego kapitału. W takim przypadku leasing samochodów jest bardzo wygodną opcją – w niektórych przypadkach nie musisz wpłacać wkładu własnego, w innych może on być stosunkowo niewielki. Zastanów się, czy jesteś gotów „zamrozić” określoną kwotę w tej formie na kilka lat, czy może jednak pozostawić ją na potrzeby firmy, a za to płacić wyższe raty leasingowe co miesiąc. Pomyśl także, czy po zakończeniu leasingowania będziesz chciał przejąć auto na własność. Warto wówczas pamiętać, że wysokość rat leasingowych i wkładu własnego będzie miała wpływ na cenę wykupu.

Czy leasing samochodu to duży koszt dla firmy?

Korzystanie z auta w formie leasingu nie zawsze jest tańsze niż zakup pojazdu na własność. Dla wielu początkujących biznesów jest to jednak korzystniejsza opcja. Przede wszystkim nie trzeba czekać, aż na firmowym koncie pojawi się odpowiednia ilość środków. Przedsiębiorstwo może zacząć korzystać z potrzebnego samochodu praktycznie od zaraz (formalności związane z leasingiem nie są skomplikowane i czasochłonne), a później, gdy już się rozwinie i zyska nowe możliwości, dokonać zakupu po zakończeniu leasingowania.

Ani koszty rat leasingowych, ani tym bardziej wkładu własnego nie muszą być wysokie – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z leasingodawcą.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dla kogo opony całoroczne Dębica?

Obowiązkowe i dobrowolne polisy dla właścicieli aut — co opłaca się w 2024 roku, a w co trzeba zainwestować?