in

Rodzaje i oznakowanie przejazdów kolejowych!

znaki kolejowe

Kierowcy z reguły wiedzą, jak ważne na drodze zarówno dla pieszych jak i dla kierowców są znaki drogowe. To one prócz sygnalizacji świetlnych i kierujących ruchem mówią nam gdzie i jak jechać. Dzięki znakom drogowym wiemy z jaką prędkością jechać, gdzie przechodzą piesi oraz gdzie jest przejazd kolejowy. Nadal jednak mimo znaków zdarza się wielu nieostrożnych kierowców.

Co mówią statystyki o wypadkach drogowych?

Wypadek drogowy to zdarzenie, które ma związek z ruchem drogowym i dotyczy bezpośrednio jego uczestników, w jego wyniku dochodzi do uszkodzeń ciała, lub w niektórych przypadkach nawet śmierci. Znane są również powszechnie policyjne statystyki dotyczące wypadków. Ogółem można powiedzieć, że z każdym rokiem w Polsce dochodzi do mniejszej liczby wypadków drogowych, lecz nadal nie jest to zadowalająca liczba. Nadal polscy kierowcy nie respektują przejść dla pieszych, oraz innych znaków drogowych.

Znaki drogowe mówią nam nie tylko gdzie się zatrzymać, ale również z jaką dozwoloną prędkością się poruszać. Wielu kierowców podczas jazdy nadal używa telefonów, co znacznie zmniejsza ich koncentrację. Według raportów, okazuje się, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 33 miliony samochodów osobowych i ciężarowych. Co ciekawe, okazuje się, że w 2020 roku w Polsce doszło do 23 540 wypadków drogowych. Ta liczba jest nadal ogromna, ale dużo mniejsza niż w poprzednich latach.

Różne typy przejazdów kolejowych, na których należy zachować ostrożność.

Jako kierowcy powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na znaki drogowe na mieście, ale również w okolicach gdzie są przejazdy kolejowe. Rozróżnia się kilka typów przejazdów kolejowych, a każdy jest tak samo ważny co drugi. Najbardziej powszechne są przejazdy kolejowe z zaporami i bez zapór, ale można wymienić jeszcze kilka innych, na których warto zachować bezpieczeństwo i ostrożność:

  • przejazd kolejowy kategorii a – przejazd wyposażony w rogatki i szlabany,
  • przejazd kolejowy kategorii b – przejazdy, na których ruch drogowy jest kierowany za pomocą samoczynnych systemów, składających się z sygnalizacji świetlnej i rogatek,
  • przejazd kolejowy kategorii c –przejazdy kolejowe, na których ruch jest kierowany, za pomocą samoczynnej sygnalizacji świetlnej,
  • przejazd kolejowy kategorii d – przejazdy kolejowe pozbawione urządzeń służących do kierowania ruchem na drodze, tak zwane potocznie przejazdy niestrzeżone. Oznaczone są jedynie znakami drogowymi.
  • przejazd kolejowy kategorii e – przejścia kolejowe dla pieszych, wyposażone w barierki i konstrukcje, które wymuszają na pieszym sprawdzenie, czy w obu kierunkach nie widać zbliżającego się pociągu.
  • przejazd kolejowy kategorii f – przejazdy takie są zasadniczo zamknięte dla ruchu i otwierane na życzenie kierującego.

Należy zwracać dużą uwagę na oznakowanie przejazdu kolejowego. Przed każdym z nich mamy oznaczenia, znaki kolejowe, informujące o przejeździe kolejowym i dozwolonej prędkości. Bardzo częste są znaki stop, ale również szlabany i rogatki. Aby uniknąć wypadku na przejazdach kolejowych, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pomoc drogowa w Warszawie

Co robić w razie wypadku? Pomoc drogowa na terenie Warszawy

aukcje

Aukcje samochodów powypadkowych – czy warto brać w nich udział?