in

3 sposoby na obniżenie składki OC u młodego kierowcy

tanie OC

Obniżyć składkę OC chce każdy, niestety są kierowcy, w których przypadku zadanie to jest naprawdę bardzo trudne. Największy problem mają oczywiście ci, którzy spowodowali w swoim życiu niejedną kolizję i… młodzi kierowcy. Ci ostatni właściwie z zasady są skazani na wysokie składki OC, ponieważ ubezpieczyciel nie jest w stanie przewidzieć, jakimi kierowcami się ostatecznie okażą.

Ubezpieczenie OC – od czego zależy?

Ubezpieczenia OC są w Polsce obowiązkowe dla każdego kierowcy. Wysokości składki ubezpieczeniowej oblicza się jednak indywidualnie dla każdego kierowcy. Każdy ubezpieczyciel także ma swoją propozycję cenową. Warto więc za każdym razem porównywać oferty, np. tutaj ceny-oc.pl. Czasami za to samo ubezpieczenie można zapłacić 20-30% więcej. Zanim przejdziesz do podpisania umowy ubezpieczenia, zorientuj się więc, jaką ofertę ma konkurencja.

Wpływ na kwotę ubezpieczenia ma jednak nie tylko wyjściowy cennik ubezpieczyciela. Ubezpieczenie pojazdów w dużej mierze zależy od tego, kto, czym i jak jeździ. Mówiąc najprościej, wpływ na wysokość OC ma:

  • model, rocznik pojazdu,
  • wielkość silnika pojazdu,
  • historia wypadkow i kolizji z udziałem kierowcy,
  • doświadczenie kierowcy, długość lat bez kolizji,
  • wiek kierowcy.

Ten ostatni element zdaje się być najtrudniejszy do zniwelowania. Masz bowiem wpływ na to, czy jeździsz bezpiecznie, masz wpływ na to, jakim jeździsz samochodem. Nie masz jednak wpływu na to, ile masz lat.

Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest takie drogie?

Wysokość składki ubezpieczeniowej dla młodego kierowcy potrafi być niewiele niższa od kosztów zakupu pierwszego auta. Dlaczego tak się dzieje? Z co najmniej kilku powodów. Młody kierowca dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą, więc nie ma możliwości wyrobienia zniżek za bezpieczną jazdę, które pozwoliłyby obniżyć cenę ubezpieczenia. Do tego ubezpieczyciele zakładają, że jako młody i niedoświadczony kierowca jest jednym z tych, którzy stanowią największą niewiadomą na drodze, często mogą brać udział w stłuczkach, powodować uszkodzenia innego samochodu podczas parkowania i wielu innych manewrów. To wszystko sprawia, że składka OC dla młodych kierowców jest bardzo wysoka, a niestety obowiązuje ona wszystkich. O ile doświadczony kierowca, który jeździ bezpiecznie za ubezpieczenie zapłaci do 1000 zł, o tyle młody adept nawet trzy razy tyle.

Jak obniżyć składkę OC?

OC komunikacyjnego nie można ominąć, natomiast można je obniżyć, nawet w przypadku młodych kierowców – http://ceny-oc.pl/jak-mlody-kierowca-moze-obnizyc-oc/. Oto trzy najskuteczniejsze sposoby.

  1. Warto zostać współwłaścicielem pojazdu – składki są wtedy niższe niż w przypadku gdy właścicielem jest osoba młoda, wyższe natomiast niż te dla doświadczonego kierowcy. Jest to więc rozwiązanie pośrednie. Pozycja współwłaściciela pojazdu ma jednak jeszcze jeden plus – pozwala zbierać niezbędne zniżki, które z czasem pozwolą przejść na samodzielne ubezpieczenie samochodu na rozsądnych cenowo warunkach. Dopisanie współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego nie wymaga szczególnych zabiegów, a znacznie ułatwia życie młodemu kierowcy.
  2. Sposobem na wypracowanie zniżek redukujących ceny ubezpieczeń jest także zakup motocykla przez świeżo upieczonego kierowcę. Ubezpieczenie takiego pojazdu to zdecydowanie niższe stawki – około 300 zł, natomiast i w ten sposób można wypracowywać sobie zniżki.
  3. Warto zrezygnować z zakupu samochodu z dużym silnikiem. Niestety znacząco podwyższa to koszty ubezpieczenia.

O wysokości ubezpieczenia samochodu koniecznie trzeba pomyśleć zaraz po zrobieniu prawa jazdy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
warsztat samochodowy

Wyposażenie warsztatu samochodowego

historia pojazdu

Czy zakup używanego samochodu luksusowego to dobry pomysł?