in

Prawo jazdy kat. B na automat. Co musisz wiedzieć przed egzaminem?

Przeraża Cię wizja jednoczesnej zmiany biegów i kierowania samochodem? Obawiasz się, że na egzaminie praktycznym zgaśnie Ci auto, albo nie dasz rady ruszyć pod górkę? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje możliwość posiadania prawa jazdy kategorii B wyłącznie na automat. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort jazdy, jak również dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Jak wygląda kurs i egzamin na prawo jazdy kategorii B na automat?

Jak wygląda kurs i egzamin na prawo jazdy kat. B z automatyczną skrzynią biegów?

Przebieg kursu i egzaminu na prawo jazdy na automacie nie różni się od tego z manualną skrzynią biegów. Kurs trwa 30 godzin zajęć teoretycznych po 45 min oraz 30 godzin zajęć praktycznych po 60 min. Można do niego przystąpić na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. Niezbędne jest również uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem oraz wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Przed przystąpieniem do kursu możesz zdać państwowy egzamin teoretyczny lub uczestniczyć w zajęciach w wybranej przez siebie szkole jazdy. Co ważne, Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego nie posiada pojazdu egzaminacyjnego z automatyczną skrzynią biegów, dlatego najczęściej zdajesz egzamin na tym samym samochodzie, na którym odbywało się szkolenie. Pozwala to zaoszczędzić stresu związanego z nowym pojazdem.

Egzamin praktyczny rozpoczyna się na placu manewrowym. Jednym z zadań jest ruszanie pod górkę, które w przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. Nie musisz się martwić również o to, w trakcie jazdy po łuku lub wykonywania jednego z zadań egzaminacyjnych zgaśnie Ci silnik. Musisz jedynie zapamiętać oznaczenia na wybieraku: P – parking, R – wsteczny, D – jazda, N – luz.

Dlaczego warto wybrać prawo jazdy kat. B automat?

Jeśli jesteś początkującym kierowcą, warto przemyśleć kurs na prawo jazdy kat. B z automatem. Nauka jazdy we Wrocławiu „zwykłym” samochodem wiąże się z opanowaniem zmiany skrzyni biegów, pedałów i obsługi kierownicy z jednoczesnym obserwowaniem znaków drogowych, zachowania innych uczestników ruchu drogowego i dostosowaniem się do panujących warunków. Dosyć dużo do nauczenia się w ciągu 30 godzin kursu praktycznego. 

Do najważniejszych zalet samochodu z automatyczną skrzynią biegów można zaliczyć:

  • Obecność tylko dwóch pedałów – hamulca i gazu. Obsługujesz je prawą nogą, dzięki czemu stojąc w zakorkowanym Wrocławiu, nie musisz powtarzać ciągle czynności sprzęgło, jedynka, gaz, hamulec, sprzęgło. W godzinach szczytu docenisz, że jedziesz samochodem z automatyczną skrzynią biegów. 
  • Posiadanie wolnej prawej ręki – w sytuacji niebezpiecznego manewru liczy się każdy ułamek sekundy. Bez wątpienia lepiej mieć obie ręce na kierownicy niż jedną akurat zmieniać bieg.
  • Samochód sam ruszy, nawet stojąc na wzniesieniu, gdy tylko puścimy pedał hamulca. Nie musimy martwić się o zaciąganie hamulca ręcznego. 
  • Cały kurs praktyczny poświęcony jest na jazdę. Nie musisz tracić czasu na kilka godzin nauki ruszania z miejsca i zmiany biegów.
  • Prawdopodobieństwo, że zgaśnie Ci samochód przy ruszaniu, jest praktycznie zerowe. 
  • Wybór aut z automatem jest coraz większy, więc na pewno znajdziemy odpowiadający nam model.

Jeśli masz problemy manualne i ciężko Ci skoordynować pracę rąk i nóg przy zmianie biegów jednocześnie zwracając uwagę na otoczenie, kurs na prawo jazdy kat. B z automatyczną skrzynią biegów jest dla Ciebie. Szczególnie dla młodego kierowcy, jazda automatem jest znacznie bezpieczniejsza i mniej stresująca. Co ważne, jeśli będziesz chciał w przyszłości jeździć samochodem z manualną skrzynią biegów, nie musisz powtarzać kursu. Musisz jedynie zdać praktyczny egzamin państwowy. 

Gdzie we Wrocławiu można zapisać się na kurs kat. B na automat?

W Polsce prawo jazdy z kat. B na automat nie jest tak popularne jak na samochód z manualną skrzynią biegów. W związku z tym mamy ograniczoną liczbę szkół jazdy, które oferują tego typu kursy. Przykładem ośrodka kształcenia kierowców, który jest jednym z liderów wśród kursów na prawo jazdy automat Wrocław, jest Akademia Dobrej Jazdy. Doświadczeni instruktorzy, tytuł Super OSK, nowoczesne podejście do nauki poprzez wykorzystanie gogli VR pozwalających na wirtualne przejazdy przez strefę egzaminacyjną czy dostęp do platformy e-learningowej sprawiają, że ADJ jest szkołą jazdy godną polecenia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak dobrze kupić i sprowadzić auto z Niemiec?

Profesjonalne zapachy i perfumy samochodowe