in

Chcesz zadbać o swój samochód? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Skrzynia biegów to bardzo ważny element każdego samochodu osobowego, ciężarowego, autobusu i wielu innych pojazdów oraz maszyn. Niestety może zdarzyć się sytuacja, gdy podzespół ten ulegnie awarii. Czasem jest to spowodowane niewłaściwą eksploatacją, a czasem po prostu zwyczajnym zużyciem. Czy tak poważna usterka powoduje, że pojazd nadaje się tylko na złomowisko? Niekoniecznie. Istnieją profesjonalne firmy, które prowadzą regeneracje takich przekładni. Jak wygląda ten proces, opisujemy poniżej.

  • Czy manualna skrzynia biegów może się zepsuć?
  • Regeneracja skrzyń biegów — jak zregenerować manualne skrzynie biegów?
  • Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?
  • Jak wygląda regeneracja skrzyni biegów?

Czy manualna skrzynia biegów może się zepsuć?

Każda przekładnia to bardzo zaawansowany system kół zębatych i przesuwek, które załączają poszczególne biegi. W przypadku skrzyń automatycznych budowa jest jeszcze bardziej skomplikowana, co powoduje, że awarii może ulec wiele elementów. Najczęściej padają jednak elementy prozaiczne i łatwe w naprawie, jak choćby łożyska.

Regeneracja skrzyni biegów polega właśnie na ich wymianie, co jednak zazwyczaj wymaga demontażu przekładni z auta i rozebrania jej. Przy okazji można usunąć inne usterki, jak choćby połamane przesuwki i wodziki, które powodują, że nie można wybrać danego przełożenia, albo bieg wypada podczas jazdy z dużym obciążeniem.

Regeneracja skrzyń biegów — jak zregenerować manualne skrzynie biegów?

Wielu kierowców decyduje się na wymianę skrzyni biegów na używaną, ponieważ przerażają ich wysokie koszty. Okazuje się jednak, że regeneracja skrzyni biegów cale nie jest droga. Kosztuje sporo mniej niż zakup całkowicie nowej przekładni, natomiast zyskujemy pewność, że skrzynia taka będzie działać poprawnie.

Firmy regenerujące dają gwarancję na swoją pracę, w formie określonego limitu kilometrów bądź lat. Mamy więc zabezpieczenie, że w razie gdyby coś poszło nie tak, będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej dodatkowej naprawy. Kupno skrzyni używanej to natomiast całkowita loteria, może ona być w jeszcze gorszym stanie niż ta, którą posiadamy już w samochodzie. Nie warto ryzykować, lepiej wybrać regenerację.

Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?

Chyba najczęściej pojawiającą się odpowiedzią na to pytanie, jest „to zależy”. Właśnie, zależy, ale od czego? Przede wszystkim od modelu pojazdu i zastosowanej w niej skrzyni. W dużej mierze ostateczny koszt opiera się na ilości wymienionych komponentów, czasie spędzonym na procesie regeneracji oraz możliwości awarii skrzyni biegów. Okazuje się bowiem, że każdy pojazd mechaniczny narażony jest na innego rodzaju usterki.

Warto zaznaczyć, że naprawa skrzyni biegów w przypadku samochodów, które są tzw. automatami, będzie dużo droższa niż w chwili, gdy mamy doczynienia z maualem. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na indywidualną wycenę. Mechanicy dokonają oględzin pojazdu, sprawdzą nie tylko jego stan, ale również dostępność części od różnych producentów i zaproponują najkorzystniejszy wariant, z którego będziesz mógł skorzystać.

Jak wygląda regeneracja skrzyni biegów?

Regeneracja skrzyni biegów, to nic innego jak wymiana wszystkich zużytych części oraz tych, które są na tzw. dotarciu. Oczywiście mowa tutaj o uszczelkach, kołach zębatych, głowicy oraz łożysku. Regeneracja obejmuje również wymianę oleju. Dzięki temu zmiana biegów w trakcie jazdy będzie bezproblemowa, a samochód przez kolejne lata pozostanie bezawaryjnym.

Nadmierna eksploatacja pojazdów mechanicznych wymaga z twojej strony dbałości, konserwacji i cyklicznych napraw. Wśród poszczególnych elementów nie zapomnij o skrzyni biegów, która zasługuje na należytą uwagę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Szkoda całkowita czy częściowa? Rozstrzygamy dylematy poszkodowanych

Car detailing – czyli jak utrzymać samochód w dobrej kondycji?