in

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

jak dbać o klimatyzacje w samochodzie

Klimatyzacja samochodowa jest obecna w zdecydowanej większości współcześnie produkowanych pojazdów. Ciężko sobie wyobrazić podróż autem w upalny dzień bez możliwości regulacji temperatury. Dowiedz się, jak o nią dbać, żeby działała bez zarzutów.

 

Jak działa klimatyzacja?

Układ chłodniczy działa na zasadzie zamkniętego obiegu, w którym krąży czynnik chłodzący w postaci gazu. Jego przepływ umożliwia praca sprężarki. Częścią, która odpowiada za oczyszczanie i osuszenie powietrza, jest zasobnik. Kolejnym elementem jest skraplacz, w którym czynnik nabiera postać płynu, co powoduje spadek temperatury. Następnie jest on transportowany do parownika, gdzie jest rozprężany i następuje wydmuch chłodnego powietrza do kabiny.

 

Jak poprawnie używać klimatyzacji?

Klimatyzacja, mimo tego, że nie jest wysoce złożonym systemem, jest dosyć podatna na uszkodzenia. Aby mieć pewność, że jest ona sprawna, należy regularnie i często jej używać. Często zimą kierowcy o niej zapominają, co może mieć negatywne efekty. W nieeksploatowanej klimatyzacji na częściach układu osadza się olej. Wtedy do sprężarki nie dociera jego wystarczająca ilość i nie jest ona nasmarowana. To z kolei powoduje jej awarię i spadek sprawności całego układu. Aby tego uniknąć, należy go włączać co najmniej raz w tygodniu na 15 minut, niezależnie od pory roku.

Aby zmaksymalizować działanie układu chłodzącego, przed włączeniem go należy przewietrzyć pojazd. Latem auta szybko się nagrzewają, a temperatura w ich wnętrzach osiąga nawet kilkadziesiąt stopni. Warto więc wyrównać ją do poziomu, który panuje na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej ochłodzi kabinę. Oczywiście należy jej używać przy zamkniętych już oknach, aby ochłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.

 

Kontrola techniczna klimatyzacji

Klimatyzacja, podobnie jak pozostałe układy samochodu, wymaga regularnej kontroli i serwisu. Przeglądu powinno dokonywać się raz w roku lub co 10 tysięcy km. Najlepiej do niego przystąpić wiosną, przed rozpoczęciem największych upałów. Podczas przeglądu w profesjonalnym serwisie cały układ się czyści i wymienia się filtr kabinowy. Dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji są konieczne dla sprawnego działania systemu.

W ramach przeglądu wykonuje się także napełnianie klimatyzacji. Podczas eksploatacji ubywa płynu chłodniczego, przez co sprawność układu się zmniejsza. Jest to normalne i wynika z tego, że trudno jest stworzyć całkowicie szczelne części. Jeśli jednak poziom płynu gwałtownie spada, może to oznaczać, że w klimatyzacji są jakieś uszkodzenia. W takim przypadku konieczna jest naprawa.

 

Niesprawna klimatyzacja – jak ją poznać?

Usterki klimatyzacji szybko dają o sobie znać. Najczęstszym symptomem uszkodzeń układu chłodzącego są nieprzyjemne zapachy dochodzące z wentylacji. Czasem pojawiają się również odgłosy świadczące o usterkach. W przypadku zaobserwowania tych oznak konieczne jest udanie się do serwisu specjalizującego się w naprawach klimatyzacji, takim jak Bunar. Źle działający układ chłodzący nie tylko zmniejsza komfort jazdy. Może powodować także przeziębienie i infekcje, a w skrajnych przypadkach nawet astmę. Warto więc dbać o swoją klimatyzację.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
powłoka ceramiczna

Ceramika na lakierze samochodowym- do czego służy?

sprzedaż auta

Jak szybko sprzedać używany samochód?