in

Jak postąpić w przypadku awarii samochodu na autostradzie A4?

pomoc drogowa

Autostrada A4 jest najdłuższą autostradą w Polsce, ponieważ liczy aż 667 kilometrów. Jednocześnie droga ta należy do tych najniebezpieczniejszych w naszym kraju. Awaria pojazdu w takim miejscu, to jeden z najgorszych koszmarów kierowców. Jest to nie tylko problematyczne ze względu na holowanie auta, ale również ryzykowne dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Co więc zrobić, gdy samochód ulegnie awarii na autostradzie A4?

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas awarii auta?

Pierwszą czynnością, jaką powinieneś zrobić, jest ustawienie auta w bezpiecznym miejscu, czyli na poboczu. Aby inne samochody widziały z daleka Twój uszkodzony pojazd, ustaw trójkąt ostrzegawczy na jezdni lub poboczu w odległości minimum 100 metrów od auta. W ten sposób zmniejszasz ryzyko najechania innego samochodu na Twój. Mimo to nie wolno wsiadać z powrotem do środka auta, ponieważ nadal istnieje ryzyko wypadku spowodowanego przez szybko jadący samochód lub TIR.

Kolejnym krokiem jest zwiększenie swojej widoczności poprzez ubranie kamizelki odblaskowej. To niezwykle ważne nie tylko w nocy, ale również w dzień. Dzięki temu kierowca i pasażerowie mogą być zauważeni przez innych uczestników ruchu drogowego już z kilkuset metrów. Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa warto przejść za barierki oddzielające pobocze od autostrady.

 

Czy awarię auta można naprawiać na autostradzie?

Do najczęstszych awarii, które spotykają kierowców na autostradzie, należą uszkodzenie opony, awaria silnika lub hamulców, a także brak paliwa. Wszystkie te sytuacje uniemożliwiają dalszą jazdę. Mimo że część kierowców potrafi samodzielnie znaleźć przyczynę awarii, a niekiedy nawet ją naprawić, na autostradzie nie wolno tego robić bez asysty odpowiednich służb. Aby je wezwać, należy powiadomić zarządcę autostrady o zaistniałej sytuacji. Kiedy Twój samochód będzie odpowiednio zabezpieczony, możesz zadecydować, czy poradzisz sobie z usterką samodzielnie, czy konieczne jest odholowanie auta do mechanika przy pomocy lawety pomocy drogowej. W przypadku autostrady A4 firmą, na której pomoc można liczyć jest Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok z Opola.

 

Czy na autostradzie można holować auto?

Gdy do awarii samochodu dochodzi w mieście lub na drodze krajowej, możesz liczyć na przysługę innego kierowcy, który zaholuje Cię do najbliższego warsztatu. Niestety na autostradzie nie można się zatrzymywać, a więc jesteś zdany tylko na siebie. Co więcej, holowanie przez inny samochód osobowy jest surowo zabronione w przepisach. Jedynym pojazdem, który pomoże Ci wydostać się z autostrady, jest specjalistyczny pojazd pomocy drogowej z Opola. Laweta odholuje Twoje auto do najbliższego zjazdu z autostrady lub do wybranego warsztatu. Wielu kierowców obawia się kosztów, które poniosą za taki transport auta. Warto wiedzieć, że jeśli posiadasz polisę Assistance, za usługę zapłaci Twój ubezpieczyciel.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
suzuki ignis

Suzuki Ignis– idealny wybór (nie tylko) do miasta

Sprowadzanie aut dostawczych zza granicy, czy nadal się opłaca?