in

Czym uszlachetnić olej silnikowy?

Dodatki olejowe Liqui Moly

Oleje silnikowe są opracowywane w wysokiej klasy laboratoriach. Najistotniejszą ich cechą jest zapewnienie silnikowi optymalnych warunków pracy i zminimalizowanie jego zużycia. Pomimo tego, środki smarujące mają jednak ograniczony potencjał i słabe strony. Dobra wiadomość jest taka, że można je skutecznie wyeliminować stosując odpowiednie preparaty. Coraz więcej kierowców decyduje się na modyfikację składu oleju silnikowego i zaczyna stosować produkty, które go uszlachetniają. Na rynku dostępne są uszlachetniacze o różnej charakterystyce. Czym się kierować, by skutecznie uszlachetnić olej silnikowy? Jaki produkt spełni Twoje oczekiwania?

 

Ochrona silnika

Choć w większości przypadków olej zapewnia wystarczająco skuteczną ochronę silnika w pojeździe, niekiedy to jednak zbyt mało. Czy zauważyłeś, że oleje, które na przykład są zbyt długo eksploatowane, tracą swoje właściwości ochronne? No właśnie. Aby zmniejszyć tarcie i na bieżąco chronić silnik przed zużyciem, wielu kierowców używa różnych dodatków do olejów. Rodzaj zastosowanego preparatu powinien być ściśle związany ze sposobem użytkowania samochodu. Szczególnej uwagi wymagają silniki starszych pojazdów, ale warto wziąć pod uwagę również te w nowszych autach – zwłaszcza takich, które są często eksploatowane. W trakcie intensywnej pracy mogą bowiem powstawać zabrudzenia, które obniżają osiągi silnika. Czasem pojawiają się też kłopoty ze szczelnością silnika lub widoczny jest proces jego zużycia.

 

Właściwości dodatków do oleju

Dodatki do oleju silnikowego mogą spełniać różne funkcje. Wśród nich można spotkać produkty, które np. zwiększają stabilność termiczną oleju, zmniejszają tarcie czy usuwają nagary i inne osady. Do usuwania gromadzących się nieczystości stosować można środki dyspersyjne. Części ruchome silnika chroni się środkami tworzącymi aktywną chemicznie powłokę oraz za pomocą tzw. modyfikatorów tarcia, które mogą zwiększyć trwałość metalowych powierzchni tarcia. Aby spowolnić zużycie oleju silnikowego, stosuje się antyoksydanty, a z kolei na ewentualną korozję silnika pomogą środki antykorozyjne.

Ponadto można używać detergentów. Ich zadaniem jest wypłukiwanie zanieczyszczeń, które powstają w wyniku długotrwałego wykorzystywania zużytego oleju lub korzystania z oleju kiepskiej jakości. Takie dodatki uwalniają silnik z osadów i utrzymują go w czystości. Skutecznie czyszczą wałki rozrządów, elementy głowicy oraz kanały olejowe, które umożliwiają smarowanie turbosprężarki. Warto wspomnieć, że dodatki do olejów mogą także wspomagać zachowanie właściwego ciśnienia oleju, poprawiać jego lepkość lub ją stabilizować. Dzięki temu po wlaniu oleju przejedziesz więcej kilometrów, a silnik nadal będzie skutecznie chroniony.

 

Dodatki olejowe Liqui Moly

Dodatki do oleju silnikowego mają na celu poprawę działania poszczególnych podzespołów. Warto korzystać tylko i wyłącznie z dodatków oferowanych przez zaufanych producentów. Przykładem może być Liqui Moly – firma, która specjalizuje się w produkcji olejów oraz różnego typu dodatków do oleju silnikowego. W ofercie tej niemieckiej marki można znaleźć cały wachlarz produktów uszlachetniających o różnych właściwościach. Preparaty te skutecznie ograniczają tarcie nie tylko w silniku, ale również w wielu jego podzespołach – pompach, przekładniach i sprężarkach – które są mniej eksploatowane. Jednym z najpopularniejszych dodatków marki Liqui Moly jest Cera Tec do silnika, który wspomaga ograniczanie tarcia i wydłuża żywotność silnika. Myślisz sobie: Liqui Moly Cera Tec – jak stosować? Otóż można go stosować zarówno w nowszych, jak i starszych modelach samochodów. Najlepiej zrobić to bezpośrednio przed okresową wymianą oleju. Szacuje się, że jedno opakowanie Liqui Moly Cera Tec o pojemności 0,3 litra wystarcza na 5 litrów oleju i działa do 50 000 km.

 

Liqui Moly Cera Tec

Liqui Moly Cera Tec (jak stosować go, wspomnieliśmy już powyżej) to produkt, który wyróżnia się w segmencie substancji uszlachetniających olej. Dodatek ten chroni metalowe części za pomocą mikrocząsteczek ceramicznych, które charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na działanie skrajnych temperatur. W Liqui Moly Cera Tec mikrocząsteczki posiadają strukturę podobną do struktury grafitu, co pozwala wypełnić niedokładności obróbki elementów metalowych, tym samym zapobiegając bezpośrednim kontaktom metalu z metalem. Aktywna substancja chemiczna zmniejsza istniejące tarcie, a tym samym zapewnia płynną pracę silnika.

Liqui Moly Cera Tec to produkt, który gwarantuje stabilność cieplną i mechaniczną, a także umożliwia prawidłowe smarowanie nawet w trudnych warunkach. Cera Tec do silnika jest produktem wysokiej jakości, przebadanym laboratoryjnie oraz posiadającym odpowiednie i wymagane certyfikaty (certyfikat TÜV). Niemiecki instytut badawczy Automobil-Prüftechnik Landau GmbH przeprowadził testy, z których wynika, że jeśli do standardowego oleju dodamy Cera Tec do silnika, silnik będzie działał dłużej, a do tego zmniejszy się zużycie paliwa. Czego tak naprawdę chcieć więcej?

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zmiana opon

Czas na zmianę opon

autodetailing samochodu

Ile kosztuje detailing auta?