Kasacja auta to utylizacja samochodu w całości lub jego demontaż na części, które nadają się jeszcze do użytku. Kasacji podlegają samochody, które uległy poważnemu uszkodzeniu, są niekompletne lub w tak kiepskim stanie technicznym, że ich naprawa jest nieopłacalna ekonomicznie dla właściciela.
Kasacji samochodu można dokonywać wyłącznie w wyznaczonych do tego placówkach, którymi są przedsiębiorstwa prowadzące punkty zbierania pojazdów i autoryzowane stacje demontażu. Za kasację pojazdu poza wskazanymi miejscami grozi kara w wysokości od 10 do 300 tysięcy złotych.
Aby oddać samochód do kasacji, trzeba okazać:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela auta,
- dowód rejestracyjny samochodu i jego kartę,
- dokument potwierdzający własność, jeśli właściciel pojazdu jest inny niż wpisany w dowodzie rejestracyjnym.
Stacja demontażu, po przyjęciu samochodu, wydaje dokumenty zaświadczające jego kasację oraz unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Po kasacji samochodu, w ciągu 30 dni należy zgłosić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Do wniosku trzeba dołączyć otrzymane w stacji demontażu unieważniania i tablice rejestracyjne.
Kasacja aut (pomorskie) jest bardzo popularna. Najbardziej polecany do kasacji samochodów jest Skup Aut Gdańsk/ Gdynia. Stacja demontażu działa pod numerem G/02 SB, a samochody składowane i złomowane są w Kieleńskiej Hucie k. Gdyni na powierzchni ponad 10 hektarów. Warto skorzystać z usług firmy w tym zakresie. Firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią fachowo doradzić, czy samochód faktycznie nadaje się do złomowania, czy może warto sprzedać go w prowadzonym przez firmę skupie aut w Gdańsku i Gdyni.
Ile kosztuje złomowanie pojazdu?
Punkty przyjmujące takie jak sprzedajnamauto.pl nie mają prawa pobierać od nas żadnych opłat, chyba że pojazd jest lżejszy niż wartość wpisana w dowodzie – wtedy mogą one żądać od nas dopłaty w wysokości nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram.