in

Na co zwrócić uwagę kupując używane części samochodowe?

Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc koszty związane z użytkowaniem samochodu wzrastają. Począwszy od cen paliwa, poprzez obowiązkowe ubezpieczenie OC, na kosztach serwisowania kończąc. Na niektórych rzeczach, chociażby częściach zamiennych, możemy na szczęście spróbować zaoszczędzić. Na co więc zwrócić uwagę kupując używane części zamienne do naszego samochodu?

Jakie części lepiej kupować nowe?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się jakie części pochodzące z innego pojazdu w ogóle warto kupić.

W pierwszej kolejności z pewnością bez problemu na złomowisku odnajdziemy używane części takie jak elementy wyposażenia wnętrza lub elementy zewnętrzne auta np. lusterka boczne, zderzaki, błotniki, które z pewnością będziemy mogli użyć w naszym pojeździe.

Nie musimy oczywiście zaglądać na złomowisko, istnieją bowiem sklepy motoryzacyjne, które mają w swojej ofercie również części używane np. sklep Autoparts24 sprzedaje części używane.

Elementy te z reguły wymieniane są ze względu na ich zużycie, które negatywnie wpływa najczęściej jedynie na ich aspekt wizualny, w związku z tym bez problemu możemy użyć części pochodzących ze zezłomowanego auta lub nawet takiego, które zostało rozbite – jeżeli użycie elementów pochodzących z takiego auta nie zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Jeżeli zaś mówimy o elementach mechanicznych pojazdu, zakup używanych elementów zawieszenia takich jak np. wahacze lub nawet amortyzatory, jeżeli są one w dobrym stanie, również pozwoli nam zaoszczędzić parę groszy.

Jakich części jednak nie warto kupować jako używanych? Przede wszystkim elementów kategoryzowanych jako elementy eksploatacyjne pojazdu takie jak np. klocki i tarcze hamulcowe, sprzęgła w tym koła dwumasowe i tym podobne elementy, które szybko się zużywają lub mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Na co zwrócić uwagę kupując używane części samochodowe

Kupowanie używanych części samochodowych, zwłaszcza takich pochodzących z tak zwanego „szrotu” jest nieco bardziej skomplikowane niż zakupy w sklepie motoryzacyjnym lub hurtowni, które z reguły korzystają z fabrycznych katalogów i są w stanie błyskawicznie zidentyfikować dokładny numer części, która znajduje się w naszym samochodzie.

Dlatego też decydując się na zakup części zamiennej pochodzącej ze „skasowanego” auta upewnijmy się, że będzie ona pasować – pamiętajmy o tym, że producenci nierzadko stosują różne części w tych samych pojazdach wyprodukowanych w różnych miesiącach tego samego roku.

Kolejną kwestią jest stan części. Przed zakupem, zwłaszcza elementów zawieszenia lub innych elementów wpływających na bezpieczeństwo poruszania się pojazdem, zwróćmy szczególną uwagę na ich stan.

W szczególności należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju odkształcenia, pęknięcie czy znacznej wielkości lub zaawansowane ogniska korozji.

Czy warto naprawiać samochód na używanych częściach?

Chociaż w większości z nas, najprawdopodobniej bazowanie na używanych częściach, pochodzący ze złomowiska, podczas naprawy samochodu, kojarzy się nam z ostatecznością.

Okazuje się jednak, że stosowanie używanych części jako zamienników wcale nie jest złym pomysłem, a wprost przeciwnie niesie ze sobą wiele korzyści:

  • W wielu przypadkach używane części pochodzące z rozebranych samochodów, zwłaszcza tych nowszych, są częściami oryginalnymi, fabrycznymi, zastosowanymi na pierwszy montaż
  • Jeżeli odnajdziemy odpowiednią część, możemy być pewni, że będzie ona pasować – w przypadku tanich zamienników nie zawsze tak jest
  • Są stosunkowo tanie, zwłaszcza w odniesieniu do ich jakości

Jeżeli uda nam się odnaleźć na złomowisku używaną część w dobrym stanie możemy być niemal pewni tego, że posłuży nam ona dłużej niż kiepskiej jakości zamiennik.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
opony

Jakie opony wybrać do SUVa?

auto z usa

W czym może pomóc doświadczony importer aut z USA?